ELMÜ

Villanyóra Voltam IQ-teszten. Szerencsére negatív.

A történet arról szól, hogy szerettem volna egy új OTP-számláról fizetni az áramot, de az ELMÜ nagyon nem akarja. Pedig másképp nem kapja meg a pénzét – de nem is ez a fontos neki, hanem hogy packázhasson az ügyfeleivel.

Szóval a számlanyitáshoz magammal vittem az ELMÜ-számlát is, hogy egyúttal módosítsam a számlaszámot, amiről fizetni akarok. Az OTP-ügyintéző megírta a megbízást, de – mint utóbb kiderült – ő is fennakadt az ELMÜ packaszűrőjén. Kb. egy hónappal később ui. kaptam egy levelet az ELMÜ-től, hogy rosszak a megbízásban megadott adatok. És megírták a jót. És nem emelték le a villanyszámlát az új számláról. Nyilván alig várják, hogy kikapcsolhassák az áramot. Abból élnek, hogy zárva tartanak?

Negatív IQ-val az ember nem tudja felfogni, hogy ha egyértelmű, ki és mit akar fizetni, akkor ez miért nem elég az ELMÜ-nek. Már ha tényleg a pénzét akarja, és nem szórakozni az ügyfeleivel. Márpedig ha megírták, mi a jó, akkor egyértelmű… Továbbá ha egy sok számlát látott OTP-ügyintéző nem tud eligazodni az ELMÜ számláján, akkor talán az ELMÜ-vel lehet valami baj.

Ki fizet?

Az ELMÜ-számla első oldalán van egy sor:
A felhasználó azonosító száma:
A naív OTP-ügyintéző ezt írta be az OTP-megbízásban a Szerződő fél azonosítója rovatba. Az ELMÜ szóhasználatában azonban a felhasználó nem ember, még csak nem is villanyóra, hanem ingatlan! Egy ingatlanon belül pedig több villanyóra lehet! Igaz, itt csak egy van, de lehetne! Úgyhogy ez nem jó azonosító. Tessék a számla 3. oldalára lapozni, ott van olyan, hogy
Vevő (Fizető) azonosító:
Ez az igazi!

Negatív IQ-val nem érthetem, ezek után mi közöm a felhasználó azonosítóhoz, és miért ezt írják ki a számla első oldalára. Nyilván megtévesztésként. Mint adatbázistervező persze sejtem: a „felhasználó” az a postai cím lehet, ahová a számlát küldeni kell. Ha így van, akkor a fogyasztónak tényleg nincs hozzá köze: ez a Posta és az ELMÜ ügye. Nem a számlára kellene írni, hanem a borítékra, és nem a kódot, hanem az értéket: a postai címet. A „felhasználó” a villanyóra (ELMÜ-terminológiával: vevő; ez is megtévesztő elnevezés) attribútuma. A számlán a villanyóra és a fizető személy/szervezet (ez kellene legyen a vevő) közötti kapcsolótábla (szerződéstábla) egyedi azonosítóját kellene kiküldeni. Így jár az adatbázistervező, ha megtévesztő elnevezéseket használ az entitásokhoz: a program felhasználói is összezavarodnak.

Kinek fizet?

Az ember azt hinné, egyszerű kérdés. De nem. Az OTP-ügyintéző azt írta be, hogy Budapesti Elektromos Művek NyRT. Nem nyert. A helyes válasz: ELMÜ-ÉMÁSZ Energiaszolgáltató Zrt. Ezt csak a hülye nem tudja. Az ELMÜ ügyfélszolgálatán pedig minden ügyintéző meg van róla győződve, hogy az összes ügyfél hülye. Ui. elárulták, hogy sokan tévesztik el. De persze csak az ügyfél lehet hibás.

Igen, voltam ott is, de egy olyan papírt kértek tőlem, amit az OTP-től nem kérnek. Ha végül kegyeskednek elfogadni a pénzemet, leírom azt is.

Az egészben az a szép, hogy a Díjbeszedő simán átírta a gázórát, vízórát és távhőt az új számlára. Lehet, hogy mégsem én meg az OTP-ügyintéző a hülye?


Vissza a nyitó lapra

Levélcím: gyimesilaszlo9 kukac gmail pont com Valid HTML 4.01 Transitional