„Integritás Hatóság” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
25. sor: 25. sor:
Az Integritás Hatóság elnöke a [[2026-os parlamenti választás]] után a sajtónak elmondta, hogyan akadályozta a kormány a munkáját.<ref>{{CitWeb|url=https://444.hu/2026/06/07/kikerem-magamnak-hat-menjenek-a-kurva-anyjukba-elo-interjuban-mondja-el-az-integritas-hatosag-elnoke-hogy-gyakoroltak-ra-nyomast-az-orban-kormanybol|tit=„Kikérem magamnak, hát menjenek a kurva anyjukba” – az Integritás Hatóság elnöke elmondta, hogyan gyakoroltak rá nyomást az Orbán-kormányból|aut=Kolozsi Ádám|date=2026-06-07}}</ref>
Az Integritás Hatóság elnöke a [[2026-os parlamenti választás]] után a sajtónak elmondta, hogyan akadályozta a kormány a munkáját.<ref>{{CitWeb|url=https://444.hu/2026/06/07/kikerem-magamnak-hat-menjenek-a-kurva-anyjukba-elo-interjuban-mondja-el-az-integritas-hatosag-elnoke-hogy-gyakoroltak-ra-nyomast-az-orban-kormanybol|tit=„Kikérem magamnak, hát menjenek a kurva anyjukba” – az Integritás Hatóság elnöke elmondta, hogyan gyakoroltak rá nyomást az Orbán-kormányból|aut=Kolozsi Ádám|date=2026-06-07}}</ref>


Hivatali visszaélés, közokirat-hamisítás és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt vádat emelt az Integritás Hatóság elnökével, Biró Ferenc Pállal szemben a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/09/vadat-emelt-az-integritas-hatosag-elnokevel-szemben-a-kozponti-nyomozo-fougyeszseg|tit=Vádat emelt az Integritás Hatóság elnökével szemben a Központi Nyomozó Főügyészség|aut=Aradi Hanga Zsófia|date=2026-06-09}}</ref>
Hivatali visszaélés, közokirat-hamisítás és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt vádat emelt az Integritás Hatóság elnökével, Biró Ferenc Pállal szemben a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/09/vadat-emelt-az-integritas-hatosag-elnokevel-szemben-a-kozponti-nyomozo-fougyeszseg|tit=Vádat emelt az Integritás Hatóság elnökével szemben a Központi Nyomozó Főügyészség|aut=Aradi Hanga Zsófia|date=2026-06-09}}</ref> Letöltendő börtönbüntetést és 23 mFt vagyonelkobzást kért rá.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/10/biro-ferencre-letoltendo-bortonbuntetest-es-23-millios-vagyonelkobzast-kert-az-ugyeszseg|tit=Biró Ferencre letöltendő börtönbüntetést és 23 milliós vagyonelkobzást kért az ügyészség|aut=Bakró-Nagy Ferenc|date=2026-06-10}}</ref>


A vádak:<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2025/02/13/ujabb-ugyekkel-gyanusitottak-meg-biro-ferencet-az-ugyeszseg-szerint-eddig-87-millio-forinttal-karositotta-meg-az-integritas-hatosagot|tit=Újabb ügyekkel gyanúsították meg Biró Ferencet, az ügyészség szerint eddig 87 millió forinttal károsíthatta meg az Integritás Hatóságot|aut=Dezső András|date=2025-02-13}}</ref><ref name="vád250123">{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2025/01/23/biro-ferenc-integritas-hatosag|tit=Belső harcok vezethettek az Integritás Hatóság elnöke ellen folyó eljáráshoz|aut=Dezső András|date=2025-01-23}}</ref>
A vádak:<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2025/02/13/ujabb-ugyekkel-gyanusitottak-meg-biro-ferencet-az-ugyeszseg-szerint-eddig-87-millio-forinttal-karositotta-meg-az-integritas-hatosagot|tit=Újabb ügyekkel gyanúsították meg Biró Ferencet, az ügyészség szerint eddig 87 millió forinttal károsíthatta meg az Integritás Hatóságot|aut=Dezső András|date=2025-02-13}}</ref><ref name="vád250123">{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2025/01/23/biro-ferenc-integritas-hatosag|tit=Belső harcok vezethettek az Integritás Hatóság elnöke ellen folyó eljáráshoz|aut=Dezső András|date=2025-01-23}}</ref>

A lap 2026. június 11., 14:15-kori változata

Az Integritás Hatóság egy kormányfüggetlen szervezet, amit az EU-pénzek felhasználásának ellenőrzésére hoztak létre az EU nyomására. 2022. november 19-én kezdte működését, de két párt is zárt ajtókat talált, amikor ügyeket akart bejelenteni.[1]

Az Integritás Hatóság

  • le tudja állítani a szabálytalan pályázatokat
  • a nyomozás (újra)kezdésére tudja felhívni a Legfőbb Ügyészséget.

Arra viszont nincs joga, hogy bírósághoz forduljon, ha ezek után sem indul meg/újra a nyomozás. Erre csak a többi pályázónak van joga. Az Európai Ügyészségnek lenne rá joga – csak a kormány nem hajlandó csatlakozni a 680 ezer összegyűjtött aláírás ellenére sem. Népszavazást pedig nem lehet kiírni a kérdésben, mert az alaptörvény szerint bíróság előtt vádat emelni csak a Legfőbb Ügyészségnek van joga, az alaptörvény megváltoztatásáról pedig nem lehet népszavazást tartani.

Megjegyzés: Az alaptörvény szerint a hatalom a népé, de a hatalom mondja meg, mikor élhet a nép a hatalmával.

Vizsgálatok

Az Integritás Hatóság 2023 második felében már elkezdte vizsgálni a Híd a munka világába programot és a lombkorona sétányt is.

Az Integritás Hatóság 2024-ben megállapította, hogy a Híd a munka világába program kapcsán 1,3 MFt kár érte az adófizetőket az EMMI felelőtlen gazdálkodása miatt..[2] Az Emmi vezetője Balog Zoltán volt. Az ügyben 2022. decemberben a Legfőbb Ügyészség úgy szüntette meg a nyomozást, hogy a 7 évnyi nyomozás alatt meg sem hallgatták a fő gyanúsítottat, Farkas Flóriánt.[3]

A hatóság vizsgálni kezdte az NKOH működését. Az elnök szerint ekkor kezdődtek ellene a támadások.[4]

A hatóság elnöke

Biró Ferenc Pál

2025 januárjában büntetőeljárás indult az Integritás Hatóság vezetője és felesége ellen hivatali visszaélések miatt: jogtalanul használt hivatali autó és két, a köztársasági elnök által kinevezett igazgatósági tag jogainak önkényes elvonása miatt.[5]

Az Integritás Hatóság elnökét az ÁSZ elnöke mozdíthatja el közigazgatási per útján. Más példa nincs a magyar jogban arra, hogy az egyik kormányfüggetlen szervezet vezetője mozdíthatja el a másik kormányfüggetlen szervezet vezetőjét. Az ÁSZ elnöke további információkat kér az ügyészségtől.[6]

Az Integritás Hatóság elnöke a 2026-os parlamenti választás után a sajtónak elmondta, hogyan akadályozta a kormány a munkáját.[7]

Hivatali visszaélés, közokirat-hamisítás és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt vádat emelt az Integritás Hatóság elnökével, Biró Ferenc Pállal szemben a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.[8] Letöltendő börtönbüntetést és 23 mFt vagyonelkobzást kért rá.[9]

A vádak:[10][4]

  • havi 12 mFt-ért alkalmazta az egyik családi ismerősét, aki nem rendelkezett megfelelő végzettséggel. Egy másik ismerőse 2 mFt-ért dolgozott végzettség nélkül.
  • 2023. január 1-jén megbízási szerződést kötött egy külföldi céggel azért, hogy a társaság segítse az Integritás Hatóságot brüsszeli székhelyű diplomáciai külképviselet felállításában és működtetésében. Csakhogy az Integritás Hatóság diplomáciai külképviselet létesítésére nem jogosult. A hatóság 17 mFt-t fizetett ki a cégnek. Ugyanezzel a céggel kötött egy a hatóság tevékenységéhez nem tartozó témában tanácsadói szerződést 45 mFt-ért.
  • a saját, felső kategóriás szolgálati autóján kívül a hatóság pénzén bérelt egy másik, szintén felső kategóriás autót, amit a felesége magáncélra használt. Ezzel 14 mFt kárt okozott.
  • az igazgatóság másik két tagját törvényes jogaik gyakorlásából kizárta

Jegyzetek

  1. A Momentum is hiába ment az Integritás Hatósághoz. 24.hu (2022. nov. 19.) Így tartjuk be az EU-nak tett ígéreteinket.
  2. Török László: Az Integritás Hatóság a Balog Zoltán vezette minisztérium hanyagságát okolja, hogy minimum 1,3 milliárdos kár érte az adófizetőket. 24.hu (2024. szept. 5.)
  3. Horváth Csaba László: Szép csendben megszüntették a nyomozást Farkas Flórián botrányos roma programja ügyében. 24.hu (2022. dec. 12.)
  4. 4,0 4,1 Dezső András: Belső harcok vezethettek az Integritás Hatóság elnöke ellen folyó eljáráshoz. telex.hu (2025. jan. 23.)
  5. Windisch Judit: Gyanúsítottként hallgatta ki az Integritás Hatóság elnökét és feleségét a nyomozó főügyészség. 444.hu (2025. jan. 16.)
  6. Windisch Judit: Az ügyészség válaszán múlik, hogy kezdeményezi-e az Integritás Hatóság elnökének leváltását az ÁSZ elnöke. 444.hu (2025. feb. 11.)
  7. Kolozsi Ádám: „Kikérem magamnak, hát menjenek a kurva anyjukba” – az Integritás Hatóság elnöke elmondta, hogyan gyakoroltak rá nyomást az Orbán-kormányból. 444.hu (2026. jún. 7.)
  8. Aradi Hanga Zsófia: Vádat emelt az Integritás Hatóság elnökével szemben a Központi Nyomozó Főügyészség. telex.hu (2026. jún. 9.)
  9. Bakró-Nagy Ferenc: Biró Ferencre letöltendő börtönbüntetést és 23 milliós vagyonelkobzást kért az ügyészség. telex.hu (2026. jún. 10.)
  10. Dezső András: Újabb ügyekkel gyanúsították meg Biró Ferencet, az ügyészség szerint eddig 87 millió forinttal károsíthatta meg az Integritás Hatóságot. telex.hu (2025. feb. 13.)

Forrás

Hírek: