Előválasztás 2021/Egyéni jelöltek

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2021. február 21., 15:54-kor történt szerkesztése után volt. (→‎Előválasztás)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

2020. december 20-án hat ellenzéki párt – DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd – megállapodott[1]

  • közös jelölt indításában mind a 106 egyéni választókörben
  • közös miniszterelnök-jelölt indításában
  • közös lista indításában
  • a közös program alapelveiben[2] (lásd alább).

Megállapodtak abban is, hogy a miniszterelnök-jelöltet és a közös listát előválasztáson választják meg. Várhatóan 2021. január végén megállapodnak abban is, hogy mind a 106 egyéni választókerületben legyen-e előválasztás.

A közös listaállítást a választási törvény 2020. december 15-i – az ellenzék által ezúttal sem támogatott – módosítása tette szükségessé, mert lehetetlenné tette két ellenzéki lista indulását azzal, hogy a listaállításhoz a 106 egyéni választókerület közül 71-ben jelölt indítását írta elő.[3] A módosítás előtt ez a szám 27 volt, azaz akár 3 ellenzéki listára is lehetőség volt anélkül, hogy egymás ellen kelljen indulniuk.

Előválasztás

2021. február második feléig négyen jelentkeztek be közös miniszterelnök-jelöltnek:

  • Márki-Zay Péter[4]
  • Pálinkás József[5]
  • Jakab Péter[6]
  • Fekete-Győr András[7]

A részvételi szándékát korábban jelző Szanyi Tibor úgy döntött, hogy önállóan indul, a Kétfarkú Kutyapárthoz hasonlóan.

Egyéni választókerületekben indulók
Választókerület[8] Jelölt Támogatók További információk a jelöltről
Veszprém 02. (Balatonfüred) Szecsődi Andrea Momentum[9] Balatonalmádi mérnök, aki a környéken született, már 21 éve ott dolgozik, és civil aktivistaként is tett a fejlődésért.
Facebook
Budapest 03. (XII. kerület)
Káncz Csaba
MMM nemzetközi politikai szakértő, hegyvidéki lokálpatrióta
Facebook
Budapest 05. (VII. kerület)
Almási Kecskés Gusztáv
MMM jogász-közgazdász, erzsébetvárosi lokálpatrióta.
valasztas.hu 2014, Facebook
Budapest 06. (VIII. kerület)
Csordás Anett
MMM,
Civilek Józsefvárosért Egyesület
VIII-IX. kerületi civil aktivista
Facebook
Budapest 08. (XIV. kerület)
Hadházy Ákos
Momentum,[10] MMM független képviselő, az MMM alapító tagja
Wikipédia-lap, Facebook, parlament.hu
Budapest 13. (XVI. kerület)
Vajda Zoltán
MMM XVI. kerületi önkormányzati képviselő, KK alelnök
Önéletrajz, Weblap, valasztas.hu 2019, 2018, 2014.
Bács-Kiskun 06. (Baja)
Preininger Rozália
MMM Bajai önkormányzati képviselő, KK elnök
Önéletrajz, valasztas.hu
Dr. Sörös Gergely MMM Ügyvéd, KK tag
Baranya 01. (Pécs)
Mellár Tamás
MMM Közgazdász, országgyűlési képviselő, az MMM alapító tagja
Wikipédia-lap, Facebook-oldal, parlament.hu
Baranya 02. (Pécs) Simon Gábor Imre MMM az MMM Baranya Megyei koordinátora, a Pannónia Rádió (Pécs) alapítója, PVSE NB I. férfi kézilabda csapat marketing igazgatója
Baranya 04. (Szigetvár) Alpár György MMM Drávaszerdahely polgármestere
valasztas.hu
Csongrád-Csanád 03. (Szentes) Mészáros Gábor MMM Volt kisteleki önkormányzati képviselő
valasztas.hu 2014, 2002
Csongrád-Csanád 04. (Hódmezővásárhely)
Márki-Zay Péter
MMM Hódmezővásárhely polgármestere, az MMM alapító elnöke

Wikipédia-lap, Facebook-oldal, valasztas.hu 2019 2018

Fejér 03. (Bicske) ifj. Bogdán János MMM Roma politikus, közéleti szereplő
Fejér 05. (Sárbogárd)
Gottlóz Tibor
MMM Az MMM fejér megyei koordinátora
Győr-Moson-Sopron 01. (Győr) Urbán Tibor MMM Vállalkozó, az MMM tagja
Győr-Moson-Sopron 05. (Mosonmagyaróvár)
Szabó Miklós
MMM Mosonmagyaróvár volt polgármestere és az ellenzék 2019-es polgármesterjelöltje
valasztas.hu 2019, 2006
Komárom-Esztergom 01. (Tatabánya)
dr. Popovics Judit
MMM Jogász, választott bíró Genfben és itthon. Tatán közös polgármesterjelölt volt 2019-ben, és most is egyéni képviselő.
Facebook, valasztas.hu 2019 egyéni 2019 polgármesterjelölt
Komárom-Esztergom 03. (Komárom)
Lakatos Béla
MMM Ács volt polgármestere, roma politikus, közéleti szereplő, az MMM tagja
Wikipédia-lap, valasztas.hu 2018, 2014, 2010
Pest 02. (Budakeszi)
Szél Bernadett
Momentum,[11] MMM Független országgyűlési képviselő
Wikipédia-lap, Facebook-oldal, parlament.hu
Pest 07. (Vecsés)
Farag Alexandra
Momentum[12] 29 éves, gyógypedagógus.
Facebook
Szabolcs-Szatmár-Bereg 01. (Nyíregyháza)
Lövei Csaba
MMM Nyíregyházi MMM-es önkormányzati képviselő
Önéletrajz, valasztas.hu
Szabolcs-Szatmár-Bereg 02. (Nyíregyháza)
dr. Kiss Krisztián
MMM Tiszavasvári önkormányzati képviselő
Önéletrajz, valasztas.hu
Szabolcs-Szatmár-Bereg 04. (Vásárosnamény)
dr. Sápi Mónika
MMM jogász, a Vásárosnaményi Kossuth Kör elnöke, volt polgármester-jelölt
valasztas.hu 2010 2006
Vas 01. (Szombathely)
Bana Tibor
MMM Vas megye országgyűlési képviselője, a Közösen Vas Megyéért Egyesület elnöke, politológus-közgazdász
Wikipédia-lap, Facebook, parlament.hu, valasztas.hu 2018 egyéni 2014. egyéni
Zala 02. (Keszthely)
Elekes István
Momentum[9] Cserszegtomaj polgármestere
Önéletrajz, Facebook, valasztas.hu 2019 polgármester
Molnár Tibor
MMM Keszthelyi MMM-es önkormányzati képviselő
Önéletrajz, Facebook, valasztas.hu

Ellenzéki program

1. A 2022-es országgyűlési választásokon az ellenzéki pártok közös miniszterelnök-jelöltet állítanak, akinek személyéről a választópolgárok döntenek az előválasztásokon.

2. Az együttműködésben részt vevő ellenzéki pártok megállapodtak abban, hogy mind a 106 választókerületben közös egyéni képviselőjelöltet állítanak. A közös képviselőjelöltek kiválasztásába a pártok bevonják a választókat is, akik az előválasztások során dönthetnek arról, hogy a választókerületükben ki képviselje őket az országgyűlési választásokon.

Személyi garanciák

3. A közös listát állító pártok kizárólag olyan képviselőjelöltek indulását támogatják, akik átesnek az ellenzéki pártok által közösen megszervezett szigorú átvilágításon, aláírják a jelölti feddhetetlenségi nyilatkozatot és a közös kormányzás alapelveit leíró értéknyilatkozatot, írásban vállalják a közös kormányprogram végrehajtását, továbbá elfogadják azt az elvet, mely szerint megválasztásuk esetén a teljes magyar nemzet érdekében végzik képviselői feladatukat.

4. A közös listát állító pártok határozottan elutasítják olyan képviselőjelöltek támogatását, akik emberi méltóságot sértő kijelentéseik, Fidesszel való elvtelen összejátszásuk, korrupciós cselekményekben való bizonyított részvételük vagy egyéb törvénysértő tevékenységük miatt nem méltók a korszakváltást akaró választópolgárok bizalmára.

Tartalmi garanciák

5. A közös listát állító pártok vállalják, hogy kormányzásuk során megtisztítják Magyarország közéletét az azt hosszú ideje mérgező rendszerszintű korrupciótól, véget vetnek az oligarchák gátlástalan vagyonszerzésének, és megteremtik a feltételeit annak, hogy a NER korrupciós cselekményeinek elkövetői a független igazságszolgáltatás előtt feleljenek a tetteikért. Ennek érdekében a pártok vállalják, hogy visszaállítják az ügyészség és a bíróságok függetlenségét, csatlakoznak az Európai Ügyészséghez, valamint egy széles körű átláthatósági csomag elfogadásával transzparenssé teszik a kormányzat közpénzfelhasználását és a pártfinanszírozási rendszert.

6. A közös listát állító pártok helyreállítják a sajtószabadságot, a tekintélyelvű rezsimekben tapasztalt hazug és gyűlöletkeltő pártpropagandát sugárzó közmédia helyett kiegyensúlyozott, minőségi közszolgáltatást teremtenek, illetve vállalják az állami hirdetések és közpénzből fizetett kampányok törvényi szintű korlátozását.

7. A közös listát állító pártok vállalják, hogy minden valós társadalmi támogatottságú politikai párt és a civil társadalom bevonásával új alkotmányt hoznak létre, amit népszavazással erősítenek meg. A közös listát állító pártok eltökéltek abban, hogy az Alkotmánybíróságot újra az alkotmány és minden magyar ember alkotmányos jogainak megbízható őrévé tegyék, visszaállítva ezzel korábbi tekintélyét, függetlenségét, és visszaadva a regnáló kormány féktelen hatalomvágyának áldozatul esett jogköreit.

8. A közös listát állító pártok vállalják, hogy új választási törvényt alkotnak, amely az arányosság és igazságosság elvein alapul, nem kedvez egyoldalúan egyetlen politikai szervezetnek sem, viszont képes megakadályozni a kamupártok közpénzrablását.

9. A köztársasági elnök nem lehet többé egy egyszerű báb, erős legitimitással és személyes integritással kell rendelkeznie, hogy a nemzet egységét szimbolizálva, valódi hatalmi ellensúlyt képezve tölthesse be a feladatát. A közös listát állító pártok ezért vállalják, hogy a köztársasági elnök megválasztását közvetlenül a választópolgárok kezébe helyezik.

10. A közös listát állító pártok vállalják, hogy bepótolják az 1989-1990-es rendszerváltás fájó mulasztását, és nyilvánosságra hozzák az ügynökaktákat.

11. A közös listát állító pártok vállalják, hogy a fenntarthatóság elvei szerint kormányoznak, szembenéznek az ökológiai és klímaválság jelentette kihívással, és központi kérdésként kezelik a természet- és klímavédelem, a klímaalkalmazkodás és az igazságos átmenet ügyét.

12. A közös listát állító pártok vállalják, hogy összetartó, igazságos és biztonságos társadalmat építenek, ahol a jogaikban megerősített dolgozók tisztességgel megélnek a munkájukból, a nőknek a férfiakkal azonos fizetés és megbecsülés jár, az idősek méltányos nyugdíjat kapnak, az állam mindenki számára garantálja a minimális létfeltételeket és a minőségi közszolgálatatásokat, és kiemelten támogatja a leszakadó térségek, régiók gyorsabb fejlődését.

13. A közös listát állító pártok vállalják, hogy a megosztás és gyűlöletkeltés helyett társadalmi békét teremtenek, és azon fáradoznak, hogy begyógyítsák a magyar társadalomban máig elevenen élő történelmi sebeket.

Kampány

2021 elején Orbán SZJA-mentességet ígért a 25 éven aluliaknak. Ők a munkavállalók 6,4%-át alkotják. Utóbb Varga Judit helyesbített: csak az átlag alatti jövedelem után. A focisták évi 500 millió (!) forintig SZJA-mentesek, miközben az átlagjövedelem évi 5 millió Ft..[13]

Ellenzéki kampánytémák

  • rezsicsökkentés
  • víruskezelés
  • önkormányzatok ellehetetlenítése, a védekezési alap elszórása

Jegyzetek

  1. Nótin Tamás: Megszületett a teljes ellenzéki összefogás 2022-re. index.hu (2020. dec. 20.)
  2. Közös ellenzéki program a 2022-es választásokra. mindenkimagyarorszaga.hu (2020. dec. 20.)
  3. Szalai Szabolcs: Megszavazta a parlament a választási törvény módosítását. index.hu (2020. dec. 15.)
  4. Márki-Zay Péter vállalná a miniszterelnök-jelöltséget 2022-ben. hvg.hu (2020. júl. 1.)
  5. Millei Ilona: Az Új Világ Néppárt együttműködne az Összefogással. hirklikk.hu (2021. jan. 26.)
  6. Az összefogás a nemzet igazi tartaléka. www.facebook.com (2021. jan. 25.)
  7. Fekete-Győr András a Momentum miniszterelnök-jelöltje. hvg.hu (2021. feb. 21.)
  8. Zárójelben a választókerület székhelye.
  9. 9,0 9,1 Újabb négy képviselőjelöltünket mutattuk be. momentum.hu (2021. jan. 31.)
  10. Hadházy Ákost Zuglóban indítja a Momentum. hvg.hu (2021. feb. 15.)
  11. A Momentum színeiben indul Szél Bernadett is az előválasztáson. momentum.hu (2021. feb. 18.)
  12. Farag Alexandra a Pest 7-es választókerület momentumos jelöltje. momentum.hu (2021. feb. 17.)
  13. Csurgó Dénes: SZJA-mentesség: havi 45-50 ezer forint maradhat a fiataloknál. 444.hu (2021. jan. 15.) Az összes foglalkoztatott 6,4%-áról beszélünk. Az átlagkereset alatti jövedelem lesz SZJA-mentes..

Forrás

Kapcsolódó lapok