Orosz-ukrán háború/Wagner-csoport

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2023. június 25., 23:09-kor történt szerkesztése után volt. (→‎2023. június 24.)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Wagner-harcosok sírjai a bakuszkajai temetőben. Forrás: Szabad Európa

A csoportot Dmitrij Utkin neonáci, félfasiszta alezredes alapította 2014-ben, aki Hitler nagy tisztelője volt, ezért választotta hívójelének Hitler kedvenc zeneszerzőjének a nevét. És egyesek szerint az ukránok a fasiszták.

Jevgenyij Viktorovics Prigozsin, a Wagner vezére 2022 szeptemberében azt állította, hogy ő alapította a Wagnert. 2022 októberében megnyitotta fényes főhadiszállását Szentpéterváron.

A katonai magáncégek továbbra is illegálisak Oroszországban, ennek ellenére a Wagner-csoport létezik, sőt, 2023 elejére a kb. 50 000 fős létszámával[1] a háború egyik legfontosabb szereplőjévé vált.

2023. június 24.

2023. június 23-ról 24-re virradó éjjel fegyveres összecsapások törtek ki a Wagner és az orosz hadsereg között, mivel a hadsereg korábban állítólag többször bombázta a Wagner állásait. A Wagner elfoglalta Rosztovot, megszállta a rosztovi főparancsnokságot, ahonnan az ukrán háborút irányítják, de Prigozsin szerint nem akadályozta annak működését. Moszkva felé indult (1000 km), útközben elfoglalta Voronyezst.

Putyin a tévében Prigozsin megnevezése nélkül annyit mondott, hogy meg fogják büntetni a lázadókat.[2]

A rosztovi lakosok fényképezkednek a wagneresekkel

Fegyveres ellenállás alig volt, a konvojt egyszer lőtte a hadsereg helikoptere, amit Prigozsin szerint lelőttek, és még másik hármat is, ami szerinte civil célpontokat támadott.[3] Moszkvában biztonsági intézkedéseket hoztak, a jelek szerint itt akarták megállítani Prigozsint, addig nem.

Szerintem Prigozsin azért indította az akciót, mert július 1-től a reguláris orosz hadsereg alá akarták besorolni a többi irreguláris erővel együtt.

Este 8 óra körül megegyezés született Lukasenka fehérorosz elnök közvetítésével. A Prigozsin által követelt célt – a katonai vezetés leváltását – teljesíteni fogják, vagyis leváltják Szergej Sojgu védelmi minisztert és Valerij Geraszimov vezérkari főnököt, cserébe a Wagner visszafordul. A Wagner-csoport biztonsági garanciákat is fog kapni.[4]

Prigozsin egy videóban megkérdőjelezte a háború hivatalos indokát, hogy Ukrajna és a NATO támadást készített elő Oroszország ellen.[5] Ez hosszú távon áshatja alá Putyin tekintélyét.

24-én este a Kreml szóvivője bejelentette, hogy visszavonják a reggel kiadott vádat Prigozsin ellen, aki leállítja a Moszkvába tartó konvoját, és Fehéroroszországba költözik. A Wagner fehéroroszországi megjelenése miatt Litvánia kérte a NATO keleti szárnyának megerősítését.[6]

A Wagner-csoportot besorolják a reguláris hadseregbe, a lázadás résztvevőit nem fogják megbüntetni. A megállapodás Lukasenka fehérorosz elnök közvetítésével történt.[7] Az egész a balfácán tábornokok Gorbacsov elleni 1991. augusztus 19-i puccsára emlékeztet. Annak Gorbacsov lemondása lett a vége…

Megjegyzés: Putyin hatalma meggyengült. Többezer orosz fegyveres konvojban vonul Moszkva ellen az autópálya egyik sávjában, miközben az orosz hadsereg nem támadja meg. Így sem a Kreml egységét, sem az erős vezető képét nem lehet elhitetni a világgal.

25-én reggelre Prigozsin kivonult Rosztovból is, ahol a nép ünnepelte, fotózkodott vele, ők meg néhányat a levegőbe lőttek. Az útkorlátozásokat feloldottál, kivéve Moszkva és Tula között, ahol – a Wagner előrehaladását lelassítandó – előző nap markolókkal felbontották az M-4-es utat. Az orosz vezetés egyelőre nem nyilatkozik.[8]

A különböző szervezetek 13–20 között becslik az elesett orosz katonák számát. A Portfolio 6 lelőtt orosz helikopterről és egy Il-22-es repülőgépről tud.[9] A 6 helikopterből három Mi-8MTPR-1-es elektronikus hadviselésre átalakított volt, amiből összesen 15–20 van hadrendben. Ezek a helikopterek a hadszíntértől távol repülnek. A légierő elveszített egy Ka-52-es haci helikoptert is, ami a jelenlegi legmodernebb orosz típus, és ugyancsak kevés van belőle. (Portfolio)

A szakértők egyelőre találgatják, miért nem állt ellen a hadsereg. A területvédelmi erők könnyű fegyverzete alkalmatlan a Wagner-fegyverek megállítására. A reguláris hadsereg leterhelt, a morálja alacsony, ukránokra sem akar lőni, oroszokra pláne nem.

Az amerikai hírszerzés már június közepén észlelte, hogy a Wagner fegyvereket halmoz fel és csapatokat von össze az orosz-ukrán határon.[10] A jelek szerint az orosz hírszerzés semmiről nem tudott. Az amerikaiak azt is tudják, hogy a korábbi bahmuti lőszerhiány nem volt igaz, csak a katonai vezetés elleni hangulatkeltést szolgálta.

A konfliktus során Észak-Korea és Irán fejezte ki Putyin iránti támogatását.

A június 26-i hétre tervezett érettségiket egy héttel elhalasztották Oroszországban.[11]

Bahmut

Bahmut környéki harcok 2023. március 7-én

Bahmutot az ukránok időnyerés céljából tartják, és azért, hogy veszteségeket okozzanak az orosz elitegységeknek.[12]

Miután a reguláris hadsereg elakadt az összes fronton, és 2022. június óta egyetlen települést sem tudott bevenni, Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője meg akarta mutatni a hadseregnek, hogy pár hét alatt beveszi Bahmutot. A városban az I. világháborúhoz, Verdunhöz hasonló gyalogosrohamok vannak géppuskatűzben, hullahalmokon át.

Prigozsin a saját csapdájába esett. Miután a frontális támadás nem ment, a környező településeket próbálta bevenni, hogy bekerítse Bahmutot, bár ahhoz még 4 védelmi vonalat át kell törnie.

2023. januárban a harcok Szoledár környékén folynak. Az egykor 10 ezer lakosú városban már csak 600-an maradtak, egyetlen ház áll épen, stratégiai jelentősége nincs. Szimbolikus talán igen: az oroszok július óta nem foglaltak el ukrán települést. Szoledár felől ráfordulhatnának Bahmutra, de akkorák a veszteségeik, hogy egyhamar ez nem lehetséges. Ehhez még több települést el kell foglalni: Blahodatnét, Kraszna Horát és Berhivkát, és a Szoledartól nyugatra fekvő, magaslatokra épített, a Bahmutovka folyó által is védett ukrán állásokat.[13]

2023. március elején úgy néz ki, hogy az oroszok be tudják keríteni Bahmutot. A Wagner-zsoldosok nincsenek kötve a merev katonai doktrínához, és kidolgoztak egy új taktikát is a zászlóalj-csoportok helyett.[14]

2023. május 9-én, a győzelem napján az ukránok váratlanul ellentámadást indítottak Bahmut déli részén, súlyos veszteségeket okoztak az oroszoknak, több száz méterrel vetette vissza az orosz frontot.[15] Ugyanezen a napon a Vörös téren a szokásosnál jóval szerényebb dísszemlét tartottak: míg a régi szép időkben általában 200-nál több jármű vonult fel, idén csak 51.[16]

2023. május végén a Wagner-csoport végül bevette Bahmutot, majd kivonult onnan. Az ukrán erők egy ellentámadás során elfoglalt magaslatnak köszönhetően rendezetten kivonultak a városból. Prigozsin tervei szerint egy hónapig lesznek pihenőben, utána valószínűleg a nemzetközileg elismert orosz határokon belül folytatják a harcot. Ez végül nem így történt (lásd fenn).

Toborzás, veszteségek

Amerikai becslések szerint a Szoledár környéki harcokban négyezren eshettek el és 10 ezren sebesültek meg.

A Bahmut környéki harcokban akkora veszteséget szenvedett a csoport, hogy toboroznia kellett.[17][18]

Az 50 ezer főből 40 ezer frissen került be az alakulatba.

A Wagner orosz börtönökben is toborzott azzal, hogy fél év szolgálat után a rabok hazamehetnek, elengedik a további büntetésüket. 2022. szeptember és november között 23 ezer fővel csökkent a börtönökben fogvatartottak száma, miközben amnesztia nem volt.[13] Többen dezertáltak közülük, néhányukat nyilvánosan kivégezték. Ez véget vetett a dezertálásoknak, de a toborzást is visszavetette.[19]

A Fehér Ház biztonságtechnikai szóvivője szerint a 2023 eleji harcokban 9 ezer halottja és 20 ezernél több sebesültje van a Wagnernek.[20] Sokszor eltitkolják a katonák halálát a család elől, mert túl sok a halott, a Wagner nem tud annyi pénzt kifizetni.[21]

Prigozsin szerint 20 ezer halottjuk volt a 10 hónap alatt. Az afganisztáni háború tíz év alatt 15 ezer halálos áldozatot követelt.[22]

Nemzetközi szankciók a Wagner ellen

Az USA nemzetközi bűnszervezetnek minősítette a Wagner-csoportot.[23] A YouTube letiltotta a videóit.[24]

Az EU már 2020-ban beutazási tilalmat rendelt el Jevgenyij Prigozsinnal, a szervezet nagyhatalmú vezetőjével szemben – akkor Alekszej Navalnij Kreml-kritikus megmérgezésével összefüggésben. 2021 végén felkerült az EU szankciós listájára a Maliban történt súlyos emberi jogi jogsértések miatt. Az Európai Tanács tizenegy személyt és hét, Wagnerhez köthető szervezetet vett fel a bírósági eljáráson kívüli gyilkosságok listájára, akik erőszakos bűncselekményekben érintettek nemcsak Maliban, hanem a Közép-afrikai Köztársaságban, Líbiában, Szíriában, Szudánban, Ukrajnában is.[25]

Jegyzetek

  1. Váczi István: Hadsereg méretűre duzzadt Putyin zsoldos csoportja Ukrajnában. g7.hu (2022. dec. 23.) A Wagner-csoport.
  2. Horváth Bence: „Antiterrorista intézkedéseket” vezettek be Moszkvában, miközben a Wagner bevonult Rosztovba. 444.hu (2023. jún. 24.)
  3. Körömi Csongor: Előjel nélkül indított ilyen példátlan támadást a Wagner-vezér, de innentől már nincs visszaút. telex.hu (2023. jún. 24.) Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője fegyverrel lázadt fel Putyin ellen. Rosztovból Moszkva felé vonul, Voronyezst már bevette. Ellenállás alig van..
  4. Sikerült a véres zsarolási játszma? Prigozsin elérhette célját: leválthatják Sojgut és Geraszimovot? www.napi.hu (2023. jún. 24.)
  5. Prigozsin lázadása és a Putyin előtt álló kihívás. www.szabadeuropa.hu (2023. jún. 24.)
  6. Török László: Litvánia a NATO keleti szárnyának megerősítését kéri a Wagner-csoport miatt. 24.hu (2023. jún. 25.)
  7. Kreml-szóvivó: Ejtik a vádakat Prigozsin ellen, aki Belaruszba költözhet. 444.hu (2023. jún. 24.)
  8. Czinkóczi Sándor: Prigozsinék a levegőbe lövöldözve vonultak ki Rosztovból, szinte egész Oroszországban feloldották az útkorlátozásokat. 444.hu (2023. jún. 25.)
  9. Az Il-22-es még a ′40-es évek második feléből származó modell. Lásd még Il-18.
  10. Nemzetközi lapszemle: Putyint megalázta egy lakája, és ezt a lidércnyomást magának köszönheti. hvg.hu (2023. jún. 25.)
  11. Czinkóczi Sándor: Az moszkvai érettségizők nyertek plusz egy hét felkészülési időt a Wagner-felkelés miatt. 444.hu (2023. jún. 25.)
  12. Nagy Gergely Miklós: Bahmut megtartása egyre fontosabb – mondja a szárazföldi erők parancsnoka. 24.hu (2023. márc. 9.)
  13. 13,0 13,1 Rácz András: Virtuális Sztálingrád. 444.hu (2023. jan. 24.)
  14. Litván Dániel: Bahmutnál Zelenszkij és a Nyugat is nagyon benézett valamit. privatbankar.hu (2023. márc. 5.)
  15. Litván Dániel: Megfutottak az oroszok Bahmutnál, itt a csata nagy fordulata? privatbankar.hu (2023. máj. 10.)
  16. Jabronka Richárd: Az egész világ Putyin győzelmi parádéján röhög. ellenszel.hu (2023. máj. 9.)
  17. Kaufmann Balázs: A Wagner-csoportnak toboroznia kell a bahmuti veszteségek miatt. 444.hu (2023. márc. 11.)
  18. Ekkora az orosz kétségbeesés? Már a pornóoldalakon is katonákat toboroznak. www.napi.hu (2023. márc. 15.)
  19. Siker vagy pirruszi győzelem? – Csapda-e az inváziós erők számára a szoledári csata? www.szabadeuropa.hu (2023. jan. 21.)
  20. Bódog Bálint: Több mint harmincezer felett a sérült vagy halott Wagner zsoldosok száma. 444.hu (2023. feb. 18.)
  21. „Nincs holttest, nincs kifizetés” – Eltitkolják a Wagner-zsoldosok halálát a családjuk elől. www.szabadeuropa.hu (2023. márc. 15.)
  22. A Wagner-vezér szerint több mint húszezer orosz zsoldos esett el Bahmutnál. www.szabadeuropa.hu (2023. máj. 24.)
  23. Benics Márk: Nemzetközi bűnszervezetnek minősíti a Wagner-csoportot az Egyesült Államok. 444.hu (2023. jan. 20.)
  24. Czinkóczi Sándor: A Youtube letiltja a Wagner videóit. 444.hu (2023. máj. 17.)
  25. Káncz Csaba: Egyre brutálisabbá válik az orosz társadalom. privatbankar.hu (2023. ápr. 18.)

Forrás