Budapest IX.

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2019. november 6., 16:07-kor történt szerkesztése után volt.
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Ez az autó fogadta első napján Baranyi Krisztinát, a IX. kerület új polgármesterét. Állítólag csak kávézni álltak meg. Forrás: Magyar Narancs

Polgármester: Baranyi Krisztina (továbbiakban: BK). Parlamenti képviselő: Kocsis Máté, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke.[1]

Legfontosabb korrupciós ügyek:

  • parkolás: már az alakuló ülés utáni első, rendkívüli ülésen napirendre veszik
  • ingatlaneladások: a legértékesebb ingatlanokat bagóért adták el a fidesz legfelsőbb vezetőinek

Kiemelt kormányberuházások:

  • atlétikai stadion a Lágymányosi hídtól délre fekvő területek más beruházásaival együtt. A stadiont BK nem támogatja,[2] de a többi beruházást igen. A kerület déli dunaparti része erdős, most elhanyagolt.
  • kézilabda csarnok (valójában: rendezvénycsarnok pl. orvoskongresszus számára) – BK támogatja

2019. november 1-jén még tervek:

  • kilakoltatási moratórium elhelyezés nélküliek, kisgyerekesek, betegek számára, de a fő megoldás a megelőzés. A lakbérek olcsók, milliós tartozások nem keletkeznek egyik napról a másikra: a vagyonirodának, a családsegítő szolgálatnak időben kell jeleznie, és akkor egyszerűen nincs szükség kilakoltatásra.
  • bérlakásprogram: nincs megbízható nyilvántartás. A bérlakások jelentős része felújított, de 700 lakásban nincs vécé. Ez utóbbiakban a lakókkal együtműködve 3–4 év alatt jelentős életminőség-javulást lehet elérni.
  • átláthatóság:
    • terv nem kell, minden új szerződés kikerül a honlapra
    • a testületi ülések nyilvánosak, élő adással és utólag visszanézhető videóval
  • a frissen épült lakások kicsik, valószínűleg a gyerekesek nem oda költöznek. A felmérés folyik, februárra lesz kész.
  • nincs elég orvos, fogorvos, óvónő: az önkormányzat bérkiegészítést és/vagy lakást adhat

Kerületi nyilvánosság

A kerületnek van újságja, tévécsatornája, weboldala, Facebook-oldala, Instagram-oldala. BK terve, hogy egy kézbe teszi a kezelésüket, de nem irányítja: ettől maradnak szabadok.

Az újság 2019 előtti főszerkesztőjének úszómesteri végzettsége van. 2010–14 között fideszes önkormányzati képviselő volt. Érintett volt a két évvel ezelőtti lakásmutyiban: nyomott áron vásárolt lakást. „Nem az újságírói kvalitásai miatt lett főszerkesztő”, ezért BK szeretné lecserélni.

Parkolás

Baranyi Krisztina hozta nyilvánosságra a ferencvárosi ügyet 2015-től kezdve, amiről utóbb kiderült, hogy országos. December 31-én jár le a már felbontott szerződés a pártokhoz kötődő parkolási maffiával. A cég alkalmazottai a Centrum-perben a vádlottak padján ülnek 1,5 MFt-s hűtlen kezelés miatt.

Baranyi Krisztina egy átlátható központosított parkolási rendszer híve.[3]

Önkormányzati választás 2019.

Eredmény 2019-ben
Mandátum Köztársaság-
párt
Fidesz
Polgármester 1
Egyéni vk. 11 2
Komp. lista 4
Közgyűlés 12 6

A polgármester-választás eredménye:

  1. Baranyi Krisztina 57,5% (független, a Momentum, DK, MSZP-Párbeszéd és LMP támogatásával)
  2. Dr. Bácskai János 39,5% (fidesz). Továbbra is képviselő kompenzációs listáról.

A választás eredménye 2019. október 24-én 16:00 órakor jogerőre emelkedett.

Baranyi Krisztina 2014 óta kerületi képviselő. Jelenleg független, korábban az LMP, majd az Együtt tagja volt.

Hatalomátvétel

Az átadás-átvételkor az előző polgármester, Bácskai János aláírta a teljességi nyilatkozatot,[4] de nem fogott kezet Baranyi Krisztinával.[5]

Baranyi Krisztina kirúgta dr. Tóth Lászlót, aki havi 380 eFt-ért adott szóbeli tanácsokat az előző polgármesternek. A teljesítést a polgármester igazolta. Felesége, Deutsch Kornélia havonta 100 ezer forintért olvasta át és ellenőrizte a Ferencváros című helyi lapot úgy, hogy a szerkesztőség nem tudott róla, hogy a munkatársuk lenne.[6]

Az ÁSZ egy héttel a választás után hozta nyilvánosságra, hogy Bácskai János, az előző polgármester idején súlyos szabálytalanságokat talált a vagyongazdálkodásban.[7]

Előválasztás

Az ellenzék nem tudott megegyezni két polgármester-jelölt között, ezért augusztus 14–16. között előválasztást tartottak. Az MSZP, a Momentum és a Jobbik Jancsó Andreát, a Kutyapárt, az LMP, Puzsérék és a Kulcs Egyesület Baranyi Krisztinát támogatta.

Az előválasztást Baranyi Krisztina nyerte 72%-kal. A részvétel 5%-os volt, ami előválasztáson magas aránynak számít. A szavazást a Civil Választási Bizottság bonyolította le, a szavazatokat Magyar György ügyvéd irodájában összesítették.[8]

Korábbi polgármesterek

Jegyzetek

  1. A női kézilabdabajnokságban két ferencvárosi csapat is szerepel, a Fradi és a Szent István Egyetem csapata. Ők most másutt kell játszanak. Az új rendezvénycsarnokban a kézilabdának is lesz hely.
  2. A stadiont csak az Atlétikai Európa Bajnokságon akarják használni. A terület olyan kicsi, hogy parkoló már nem fért el. A verseny után a stadiont fenn kell tartani, és az egyik legszebb panorámájú helyet foglalja el a városban.
  3. A Király utca egyik és másik oldalán mások a szabályok, mert másik önkormányzathoz tartoznak.
  4. Teljességi nyilatkozat: tudomása szerint minden iratot átadott.
  5. Bohus Péter: Elmaradt a kézfogás, de Bácskai átadta az önkormányzatot Baranyi Krisztinának. index.hu (2019. okt. 24.)
  6. Baranyi Krisztina kirúgta Bácskai János tanácsadóját, akinek semmiről nem kellett elszámolnia. nepszava.hu (2019. okt. 31.)
  7. Ács Dániel: Egy héttel az önkormányzati választások után az ÁSZ súlyos szabálytalanságokat talált Ferencvárosban. 444.hu (2019. okt. 24.)
  8. Ács Dániel: Baranyi Krisztina nyerte a ferencvárosi előválasztást. 444.hu (2019. aug. 16.)

Források

Kampány:

Választási eredmények:

További információk

Kapcsolódó szócikkek