Egészségügy

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2020. december 7., 12:03-kor történt szerkesztése után volt. (→‎2020.)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Forrás: Facebook
Ha kevés a beteg (orvos, ápoló), bezárják a kórházat.

Ha kevés a néző, bezárják a stadiont?

Az alaptörvény szerint a nyugdíj és az egészségügy állami feladat, és nem biztosítás. Nem járulékot, hanem adót szednek ilyen néven, melyet a Kincstár kezel. Ez azt jelenti, hogy az állam másra költheti az egészségügyre ill. nyugdíjra beszedett adót.[1]

Kórház: halni jár belé a lélek.
Egészségügyi kockázat magyarnak lenni.
– Kovács András Péter

Számok

  • közel 60000 kórházi ágy
  • 115,900 egészségügyi alkalmazott
    • 42000 orvos
    • 2000 intenzív terápiás orvos
    • 2000 intenzíves nővér
  • 1166 intenzív ágy (2019)

Gyurcsány alatt csak 10%-kal volt az egészségügyi dolgozók bére az átlag alatt, Orbán alatt ez 40%-ra csökkent le.[2]

2020.

A koronavírus kapcsán a kormány nem tudta elodázni az egészségügyi fizetésemelést, viszont katonai jellegű intézkedéseket csempészett a fizetésemelésről szóló törvénybe: az orvosokat és más egészségügyi dolgozókat ide-oda lehet vezényelni az országban, akár 2 év időtartamra is. Az Orvosi Kamara által megkérdezett 8000 orvosból 6000 nem írja alá az új munkafeltételeket. 40%-uk azzal fenyeget, hogy akár a közegészségügyet is elhagyja, ha a kormány nem változtat a törvényen.[3]

A kormány beharangozta, hogy mindenki oltassa be magát influenza ellen. Az oltóanyagot pár nap múlva zárolták, és a körzeti orvosok sem tudják, hogyan lehet hozzájutni. A kormány túl keveset rendelt, és most már nemzetközi piacról sem lehet beszerezni.[4]

A kormány bevezette az e-recepteket, de szokás szerint megint nem gondolt egy csomó mindenre.[5]

Orbán Viktor évnyitó sajtóértekezletén azt mondta, hogy „minden három évnél régebben felújított minden kórtermet, minden várótermet és minden szociális teret fel kell újítani, és amíg ez nem történik meg, addig a kórházakban másfajta fejlesztéseket nem tud támogatni a kormány.”[6] Vagyis nem tudja támogatni például

  • a béremeléseket
  • a műszervásárlásokat
  • az új gyógyszereket.

Pedig ezek a legköltségesebbek. Karácsony szerint rossz irány megint betonról és festékről beszélni, helyette inkább a várólistákat kellene csökkenteni és modern eszközöket kellene beszerezni.[7]

Miután november közepén látszik, hogy az egészségügy nem bírja majd a terhelést, az orvosok és a nővérek is lázonganak, a kormány kórházi főigazgatóságot hozott létre, élén egy rendőrrel. Egyre inkább a rendőrök kezébe kerül az egészségügy.[8] Már az Operatív Törzsben is kisebbségben vannak az egészségügyiek.

Grafikonok

Az emberre élete során költött egészségügyi kiadások 80%-át 60 év felett kell kiadni.[9]

Orvosi Kamara

2019. november végén az Orvosi Kamara leváltotta a teljes korábbi vezetését. Új elnöke Kincses Gyula lett.

Egészségügyi járulék

Az egészségügyi járulék havi összege:[10]

Év Ft
2018 7320
2019 7500
2020 7710

Lélegeztető gépek

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEK) 2017-ben nem volt hajlandó a GE-vel szerződést kötni lélegeztető gépekről. Inkább viszonteladókkal szerződtek. akik háromszoros áron adták. Az egyik esetben pl. a 120 lélegeztetőt gépet a GE 300 mFt-ért adta volna, a pályázatot viszont 1 MFt-ért nyerte meg egy viszonteladó. A GE a Közbeszerzési Döntőbizottságon megtámadta a beszerzéseket. Mindhárom tendert megsemmisítették, és összesen 60 milliós bírságot szabtak ki az ÁEK-re.

Az állam bíróságon is megtámadta saját magát (a Döntőbizottság határozatát) azért, hogy háromszoros áron vehessen készüléket, de mindhárom pert elveszítette.

2020-ban ismét kiírtak egy pályázatot 160 lélegeztető gépre, ezúttal a GE-hez képest már „csak” kétszeres áron.[11]

2019. november

Kormányzati pánikkeltés. Először arról, hogy létszámstoppot rendeltek el az egészségügyben.[12] Ezt egy hét alatt úgy-ahogy cáfolták.[13] Utána kórházak bezárásáról.[14] A kormány hamukál: ő nem tárgyalt ilyet. Ettől persze még lehetnek ilyen tervek.[15]

Az Európai Bizottság lesújtó jelentést hozott nyilvánosságra a magyar egészségügyről.[16]

2019. szeptember

Magyarországon a legfontosabb kérdések az emberek szerint:[17]

  • egészségügy 45%
  • áremelkedés 32%
  • nyugdíj 17%
  • bevándorlás 17%

2018. november 21.

Világszínvonalú az egészségügyünk, de 4 év után még mindig Tesco-kocsiban tologatják a csecsemőket a szegedi Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szemészeti Klinikáján. Forrás: 24.hu

Két hír, aminek semmi köze egymáshoz, de egy napon történt, és ez szíven ütött.

Jávor Bence: Már évi 500 milliót is kereshet majd nálunk egy futballista. index.hu (2018. nov. 21.) Megdupláznák a kedvező adózás hatálya alá eső jövedelem felső határát a hivatásos, első osztályban versenyző sportolók számára.

Elromlott a mosógép, otthon mosták a nővérek az újszülöttek ruháit. index.hu (2018. nov. 21.)

Utóbb kiderült, hogy az egyetem rektora – jegyezzük meg a nevét, mert érdemes: Merkely Béla – közben megrendelte az új mosógépet, viszont a hivatal malmai mindenütt lassan őrölnek. Közben a szülők az egyik édesanya kezdeményezésére több százezer forintot (!) gyűjtöttek össze a mosógépre. Ők (mi) arra vannak szocializálva, hogy a mi dolgunk megoldani a napi kérdéseket, mert „odafenn” tojnak a fejünkre. Ezúttal nem ez történt, de nálunk ki számít erre?

Az egyetem rektora nem tudott a gyűjtésről. Most egyeztet az alapítványokkal, a felajánlott összeget a szülők kérésének megfelelően az újszülött-ellátás segítésére fordítják.

Mibe is kerül egy mosógép? Egy nagyobb, ami egy kórházi osztályra kell, mondjuk 500 eFt. Egy ezrede annak, amit a kétfalábú futballistáink adómentesen kaphatnak. A havi átlagkereset kb. kétszerese. Az egyetem világszínvonalú (saját tapasztalat egy infarktus kapcsán), a nálunk első osztályú, nagyon-nagyon kiemelt keresetű profi focisták más országban (Málta, Izland) az amatőr szintet sem/alig érik el.

Jegyzetek

  1. Így lett a TB-járulékból adó. Mihályi Péter és Juszt László beszélgetése www.facebook.com (2013. máj. 13.) (videó)
  2. Botos Katalin, Fidesz-Média. Idézi: Márki-Zay Péter: Élő bejelentkezés a hét eseményeiből. www.facebook.com (2020. dec. 6.) 1:33:30.
  3. Neuberger Eszter: Közel hatezer orvos állította az orvosi kamara felmérésében, hogy nem írja alá az egészségügyi szolgálatról szóló új munkaszerződését. 444.hu (2020. okt. 28.)
  4. Az európai igények növekedése miatt nem jut elég influenza elleni védőoltás Magyarországra. index.hu (2020. okt. 29.) Az eredeti cikk a 24.hu-ról van, de az nem olvasható süti nélkül.
  5. =Danó Anna: Vényválsággal indult az év a patikákban, és még nincs vége. nepszava.hu (2020. jan. 20.)
  6. Vaskor Máté: Orbán Viktor: Sok helyütt az ellenfél jobb jelölteket állított, mint mi: Orbán Viktor évindító nemzetközi sajtótájékoztatója. 24.hu (2020. jan. 9.) Ezért veszített a fidesz, nem Borkai miatt. A saját melléfogását akarja leplezni, hogy nem léptette vissza.
  7. Karácsony értékelte Orbán mai szereplését: "Ez egy tíz milliárdos mondat". magyarnarancs.hu (2020. jan. 9.) Karácsony értékelte Orbán évnyitó beszédét. A cím a kukaholdingra vonatkozik..
  8. Kardos Ernő: Kökény: érthetetlen, hogy miért rendőrtisztek irányítják a hazai kórházakat! hirklikk.hu (2020. nov. 19.)
  9. Szándékosan rohasztja le az egészségügyet a kormány - Durva beismerés egy fideszestől. civilhetes.net (2016. jan. 20.)
  10. Mennyire nő a havi szintű TB járulék összege 2020-ban? civilhetes.net (2020. jan. 1.)
  11. Spirk József: Miután háromszoros áron nem sikerült, duplaáron vettek lélegeztetőgépket. Hadházy Ákos Facebook lapja alapján 24.hu (2020. márc. 4.)
  12. Danó Anna: Beteges létszámstop a kórházakban. nepszava.hu (2019. nov. 12.)
  13. Benke Ágnes: Levelet kaptak a kórházak, hogy feloldják a létszámstopot. 24.hu (2019. nov. 15.)
  14. Danó Anna: Kórházreform: készülnek a nagy újraosztásra. nepszava.hu (2019. nov. 18.)
  15. Csanádi Dávid: Teljes zavar a Fidesz kommunikációjában a kórházbezárásokkal kapcsolatban. hirklikk.hu (2019. nov. 19.)
  16. Szepesi Anita: Itt a friss országjelentés a magyar egészségügyről - ezt nem tesszük ki az ablakba. www.napi.hu (2019. nov. 29.)
  17. Az egészségügy, az áremelkedés és a nyugdíj érdekli a magyarokat. 24.hu (2019. szept. 16.)

Források

Forrás: Facebook
Forrás: Facebook

Külföldi egészségügyi támogatások

További információk