Koronavírus (2. hullám)

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2020. december 25., 01:42-kor történt szerkesztése után volt. (→‎Visszaélések)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A védekezés elején, és amikor már baj van.
Forrás: Facebook/Harangozó Tamás

A parlament 2020. november 10-én szavazott a koronavírus elleni védekezésről. Ez a cikk azzal foglalkozik, miről is szólt ez a szavazás, és mire használta a kormány a felhatalmazást.

A vírus 2. hulláma nem a márciusi első hullám folytatása, hanem egy kívülről behurcolt új vírus, ami nyilván az utazási korlátozások feloldásának és a nyaralások következménye.[1] A gyors elterjedése az elkésett hatósági intézkedések következménye, továbbá annak, hogy az iskolák jóval nagyobb mértékben terjesztik a vírust, mint azt korábban gondolták.

A veszélyhelyzet kihirdetése

A veszélyhelyzet kihirdetése nem a parlament, hanem a kormány feladata,[2] amit a 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet 1. §-ában tett meg. Ezzel a kormány felhatalmazta saját magát olyan rendeletek alkotására, melyek törvényekkel, vagy akár az alaptörvény bizonyos részeivel is ellentétesek lehetnek, de legfeljebb 15 napig vannak hatályban. A 15 nap elteltével vagy a veszélyhelyzet megszűntével a rendeletek hatályukat vesztik.

A veszélyhelyzet addig tart, amíg azt a kormány meg nem szünteti. A parlamentnek e kérdésben nincs hatásköre.

A 90 nap

November 10-én a parlament 180 igen és 1 ellenszavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta a T/13571-es törvényjavaslatot a koronavírus-világjárvány második hulláma elleni védekezésről, melyet 2020. évi CIX. törvényként hirdettek ki. Székely Sándor független képviselő szavazott ellene. A törvényjavaslat szövege.

A törvény 2. §-a kissé kacifántos jogi megfogalmazásban azt mondja, hogy a kormány rendeletei nem 15, hanem 90 napig érvényesek, de a parlament visszavonhatja a meghosszabbítást. A 90 nap tehát nem az egész vészhelyzetre vonatkozik, hanem a közben hozott rendeletekre. Új rendeleteket a 90 nap elteltével is hozhat a kormány legalább 15, legfeljebb 90 napra.

A törvény további részei a népszavazással és az időközi választásokkal kapcsolatos kérdéseket tárgyalja.

Fegyveres katonák az utcákon

A maszknál fontosabb a géppuska. Forrás: Facebook/Hadházy Ákos

A honvédségről szóló 2011. évi CXIII. törvény 36. § (1) k) szerint rendkívüli jogrendben (pl. egészségügyi válsághelyzetben) a honvédség fegyveresen közreműködik a válsághelyzettel kapcsolatos feladatokban.

Árvíz esetén ennek akár lehetne is értelme: a fosztogatások megakadályozása az elhagyott házakban. Vagy terrorcselekmények, fegyveres zavargások esetén.

A 484/2020. (XI. 10.) kormányrendelet 20. § (2) c) szerint a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetben is járőrözhetnek az utcán. A politikai nyilatkozatok szerint a kijárási tilalmat ellenőrzik, csak az nem világos, milyen fegyveres ellenállásra számítanak.

Karanténszoftver

Akit karanténra köteleznek, köteles a karanténszoftvert a telekommunikációs eszközére telepíteni, azt a hatósági házi karantén ideje alatt használni.[CIV 1]

  • Mi az, hogy „a” telekommunikációs eszközére? És ha több van neki?
  • Szerintem ez alkotmányellenes. Milyen alapon írják elő, hogy nem kapcsolhatom ki a telefonomat, vagy hogy telepítsek rá egy szoftvert, amiben nem bízom? Mi a garancia rá, hogy az tényleg törlődik, amikor akarom? Ráadásul ellenőrzésre sem jó: ha meg akarom szegni a karantént, otthon hagyom a telefont.

Visszaélések

A kormány a védekezés ürügyén ahhoz egyáltalán nem tartozó rendeleteket hoz.

December 16-án több mint 300 MFt-t szórt szét a kormány, a járvány gazdasági kárainak enyhítésére szánt keretből[3]

  • 70 MFt-t a Hauszmann-tervre
  • 40 MFt-t az Eximbank tőkeemelésére.
  • 20,4 MFt-t a Magyar Autó-Motorsport Fejlesztési Ügynökség beruházásaira
  • 12,8 MFt-t a Miniszterelnöki Kabinetiroda turisztikai fejlesztési céljaira
  • 9,5 MFt-t a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő beruházásaira
  • 5 MFt-t Debrecen 2030 koncepcióra

A Gazdaságvédelmi Alap pénzeit másra szórja el.[4][5][6]

Jegyzetek

  1. Mészáros Juli: Magyar kutatók készítettek elemzést a járvány hazai történetéről és folyamatairól. 444.hu (2020. dec. 4.)
  2. Alaptörvény, 53. cikk.
  3. A sportegyesületeket segíti a kormány a lakástámogatásra szánt pénzekből. gojgo.eu (2020. dec. 17.)
  4. Papp Zsolt: Csak a cégeknek nem jutott a gazdaságvédelmi pénzből. nepszava.hu (2020. nov. 10.) A 600 MFt-nek alig ⅓-a jutott el a gazdaságig.
  5. Biró Marianna: 300 milliárd forintot szórt ki a költségvetésből a kormány éjjel. telex.hu (2020. nov. 19.) Mindezt a Gazdaságvédelmi Alapból. Ez annyira ésszerűtlen, hogy csak a felperzselt föld taktikájára tudok gondolni..
  6. Pál Tamás: A kormány 140 milliárd forintot csoportosított át a sport területére a járvány kezdete óta. telex.hu (2020. dec. 7.)

Forrás

  • 2020. évi CIV. törvény általában a határátlépéssel kapcsolatos karanténszabályokról van szó, de bizonyos paragrafusok máskor is érvényesek. Lásd 9. §.
  1. 3. § (3) és 9. §.

Kapcsolódó lapok

További információk