Orosz-ukrán nemzetközi szerződések

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2024. január 11., 02:42-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „Nemzetközi szerződések, amelyekben Oroszország elismerte Ukrajna létét és határait: # {{enlink|Belovezh Accords|Belavezsai Megállapodás}} (1991. dec. 8.) és…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Nemzetközi szerződések, amelyekben Oroszország elismerte Ukrajna létét és határait:

  1. Belavezsai Megállapodás (1991. dec. 8.) és az Alma-atai megállapodás (a jegyzőkönyv dátuma 1991. december 21.) amely (a Szovjetunió felbomlása mellett) kimondta az államhatárok kölcsönös tiszteletben tartását és sérthetetlenségét. A jegyzőkönyvet Oroszország és Ukrajna is aláírta, ratifikálta.[1]
  2. Budapesti memorandum 1994. – Ukrajna lemondott az atomfegyvereiről, cserébe a biztonságát garantálta[2] az USA, Nagy-Britannia és Oroszország. Oroszország elismerte Ukrajna határait a meglevő határok mentén.
  3. 1997-ben Oroszország és Ukrajna rendezi az orosz flotta helyzetét, ami a Krímben állomásozott, és ebben a szerződésben is szerepel, hogy Oroszország nem kérdőjelezi meg Ukrajna határait.
  4. 1997: orosz-ukrán barátsági szerződés a határok elismerésével
  5. 2003: delimitációs szerződés a Krím és Oroszország között
  6. 2010: az 1997-es flottaszerződés meghosszabbítása (Harkivi Paktum)

Jegyzetek

  1. Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen <ref> címke; nincs megadva szöveg a(z) Rácz180318 nevű lábjegyzeteknek
  2. A biztonsági garancia azt jelenti, hogy a garantáló nem támadja meg, de nem jelenti azt, hogy harcba száll érte, ha más megtámadja.