„Rendkívüli jogrend” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
24. sor: 24. sor:
 
== Forrás ==
 
== Forrás ==
 
* {{CitWeb|url=https://hirklikk.hu/kozelet/barandy-peter-a-rendkivuli-jogrendrol-ilyen-nincs/372392|tit=Bárándy Péter a rendkívüli jogrendről: ilyen nincs|aut=Harkai Péter|date=2020-11-11}}
 
* {{CitWeb|url=https://hirklikk.hu/kozelet/barandy-peter-a-rendkivuli-jogrendrol-ilyen-nincs/372392|tit=Bárándy Péter a rendkívüli jogrendről: ilyen nincs|aut=Harkai Péter|date=2020-11-11}}
  +
  +
== Kapcsolódó lapok ==
  +
* [[Koronavírus]]

A lap 2020. november 11., 19:38-kori változata

Az alaptörvényben többféle különleges jogrend szerepel, a veszélyhelyzet ezek egyike. Ezek közül jelenleg[1] csak ez van hatályban.

Van még két hatályban levő, de alaptörvénybeli felhatalmazással nem rendelkező, különlegesnek szánt jogrend:

  • egészségügyi válsághelyzet
  • tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet

Veszélyhelyzet

Nem járványügyi helyzetre, hanem ipari katasztrófák és természeti csapások elhárítására szolgál. Az alapjogok korlátozására, a törvények hatályának felfüggesztésére, a törvénnyel ellentétes kormányrendeletek meghozatalára jogosítja fel a kormányt. Korlátozható minden szervezet működése az Alkotmánybíróság kivételével.

A kormány rendeli el és szünteti meg. Nincs határideje, az elrendeléséhez és a megszüntetéséhez a parlamentnek nincs semmilyen joga sem kötelezettsége. A veszélyhelyzetben hozott intézkedések 15 napig állnak fenn. Az azalatt meghozott intézkedések a 15 nap után még legfeljebb 90 napig érvényesek, ha a parlament meghosszabbítja őket (egyenként, nem általánosan).

A járvány miatt 2020 tavaszán elrendelték a veszélyhelyzetet, amit aztán június 17-én megszüntettek, egyúttal elrendelték a járványügyi készültséget.

A 2020. évi 12-es felhatalmazási törvény valahogy úgy értelmezhető, hogy a veszélyhelyzet alatt hozott kormányrendeletek hatálya időben korlátozatlanná vált. Ezzel csak az a baj, hogy az alaptörvénnyel ellentétes.

Járványügyi készültség

Az elrendelése úgy történik, hogy az országos tiszti főorvos felkéri az egészségügyért is felelős minisztert, hogy tegyen előterjesztést a kormánynak a válsághelyzet elrendelésére. Nincs alkotmányos alapja, következésképp csak a kormány hatáskörébe tartozó ügyekben ügyekben lehet rendelkezni a készültség alatt (és természetesen élhet a veszélyhelyzetben kapott jogokkal).

A június 17-én elrendelt készültséget 2020. november 11-ig nem szüntették meg.

Jegyzetek

  1. 2020. november 11-én.

Forrás

Kapcsolódó lapok