„Elios-ügy” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
23. sor: 23. sor:
   
 
== Az Elios cég ==
 
== Az Elios cég ==
Az Elios Innovatív Zrt. 2009-ben jött létre. Első évében 8,4 millió forintos
+
Az Elios Innovatív Zrt. 2009-ben jött létre. A céget (illetve jogelődjét) többek közt Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István alapította, aki egészen 2015 májusáig változó formákban szerepet vállalt a cégben.
  +
  +
Első évében 8,4 millió forintos
 
árbevételt termelt, 2011-re azonban ez az összeg meghaladta a hárommilliárdot.
 
árbevételt termelt, 2011-re azonban ez az összeg meghaladta a hárommilliárdot.
  +
A céget (illetve jogelődjét) többek közt Orbán Viktor miniszterelnök veje,
 
 
2010-től a Közgépen keresztül az akkori kormánypárti oligarcha,
Tiborcz István alapította, aki egészen 2015 májusáig változó formákban szerepet
 
vállalt a cégben. 2010-től a Közgépen keresztül az akkori kormánypárti oligarcha,
 
 
Simicska Lajos is jelen volt tulajdonosként a cégben, amiből két évvel később
 
Simicska Lajos is jelen volt tulajdonosként a cégben, amiből két évvel később
  +
kiszállt.
kiszállt - nyereséges céget hagyva hátra, osztalék kivétele nélkül. 2014-ben,
 
  +
amikor Tiborcz István 50 százalékos tulajdonra tett szert az vállalatban, az Elios
+
2014-ben, amikor Tiborcz István 50 százalékos tulajdonra tett szert az vállalatban, az Elios
ismét közel hárommilliárd forint értékben nyert el közbeszerzéseket. Az Elios
+
ismét közel hárommilliárd forint értékben nyert el közbeszerzéseket.
bevételeinek túlnyomó része uniós finanszírozású projektekből származott,
 
  +
 
Az Elios bevételeinek túlnyomó része uniós finanszírozású projektekből származott,
 
főtevékenységük led-technológiás közvilágítási rendszerek kiépítése volt. Az
 
főtevékenységük led-technológiás közvilágítási rendszerek kiépítése volt. Az
 
első nagy összegű tendert, ami később referenciául is szolgálta az Eliosnak, 2010
 
első nagy összegű tendert, ami később referenciául is szolgálta az Eliosnak, 2010
 
márciusában nyerte el a Lázár János vezette Hódmezővásárhelyen az akkor még
 
márciusában nyerte el a Lázár János vezette Hódmezővásárhelyen az akkor még
ES Holding Zrt. névre hallgató Elios. A cég által megnyert közbeszerzések közül
+
ES Holding Zrt. névre hallgató Elios.
  +
többet az a Sistrade Kft. készített elő, melynek tulajdonosa Hamar Endre, Tiborcz
 
István üzlettársa, egy időben az Elios résztulajdonos. Egy
+
A cég által megnyert közbeszerzések közül többet az a Sistrade Kft. készített elő, melynek tulajdonosa Hamar Endre, Tiborcz István üzlettársa, egy időben az Elios résztulajdonos. Egy
  +
közzétett hangfelvétel szerint az Elios már másfél évvel azelőtt feltűnt egy nagy értékű projektben, hogy az arról szóló pályázatot egyáltalán kiírták volna.
közzétett
 
  +
hangfelvétel
 
 
A rendőrség 2015 márciusában négy közbeszerzés kapcsán nyomozást indított az Elios Zrt. ellen és az OLAF is vizsgálni kezdte a közvilágítás-rekonstrukciókat finanszírozó KEOP 5.5.0/A/12
szerint az Elios már másfél évvel
 
azelőtt feltűnt egy nagy értékű projektben, hogy
 
az arról szóló pályázatot egyáltalán kiírták volna. A rendőrség 2015 márciusában
 
négy közbeszerzés kapcsán nyomozást indított az Elios Zrt. ellen és az OLAF is
 
vizsgálni kezdte a közvilágítás-rekonstrukciókat finanszírozó KEOP 5.5.0/A/12
 
 
és KEOP 5.5.0/K/14 programokat, amiket iparági források szerint az Eliosra
 
és KEOP 5.5.0/K/14 programokat, amiket iparági források szerint az Eliosra
 
“írtak ki”. Tiborcz 2015 áprilisában kiszállt az Elios-ból, tulajdonrészét a
 
“írtak ki”. Tiborcz 2015 áprilisában kiszállt az Elios-ból, tulajdonrészét a

A lap 2018. november 14., 22:04-kori változata

Sablon:Friss esemény

Jól beállított LED-es utcai lámpák. Nem Magyarországról, hanem a Wikipédiáról.

Az Elios-ügy vagy Tiborc-ügy a magyar politikai élet egyik nagy port kavart korrupciógyanús ügye. Több városban ugyanaz a cég végezte a közvilágítás korszerűsítését, melynek egyik célja az energiatakarékos, LED alapú utcai lámpák használata volt, a lakosság azonban azt érzékelte, hogy a projekt végén az utcák jóval sötétebbek lettek, mint előtte voltak.

A korszerűsítés jelentős EU-támogatással történt. Magyarországgal szemben több ügyben felmerült a gyanú a pénzek nem megfelelő felhasználására, ezért az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatokat indított. Ezek egyike lett a 35 közvilágítási projekt.

A pályázatok kiírása

Az OLAF a környezet és energia operatív program keretében megvalósított harmincöt közvilágítás-korszerűsítési projektet vizsgált. Ezeket 2009 szeptemberében, illetve 2012 decemberében írták ki épületenergetikai fejlesztések és a közvilágítás korszerűsítésére, valamint 2014 szeptemberében a közvilágítás energiatakarékos átalakítására.

A pályáztatás során felmerült szabálytalanságokról már 2015-ben cikkezett a magyar sajtó,[1] sőt, rendőrségi vizsgálat is indult.[2]

Az OLAF által vizsgált 35 pályázatból 17-nél úgy találták, hogy szervezett csalási mechanizmust építettek ki a pályázatok kiírásánál: a 2012-es csomagba tartozó pályázatokat úgy írták ki, hogy a feltételeknek csak az Elios Innovatív Zrt. vagy konzorciuma feleljen meg. Az OLAF szerint ezzel az egész módszerrel eleve baj van, mert a pályázatokat így nem a piaci körülményekre vagy ajánlatokra hivatkozva írták meg, hanem pont fordítva. Minden pályázatnál az volt a lényeg, hogy még éppen megfeleljenek az elvárt feltételeknek, de a lehető legnagyobb költséget fizesse értük az önkormányzat.[3]

Műszaki problémák

LED-es utcai lámpa sötétben. Forrás: Wikipédia

A hagyományos lámpák (villanykörték) a felhasznált energia legnagyobb részét hőtermelésre pazarolják, fény előállítására csak 2–5%-nyi energia jut. A fénycsöveknél sokkal jobb a helyzet: 20–25%.

Az Európai Unió a környezetvédelem érdekében jópár éve kitűzte a világítás korszerűsítését. Néhány évvel ezelőtt Magyarországon is bevezették az energiatakarékos égőket, melyek a fénycsővel azonos elven és hatékonysággal működnek: ugyanannyi fény előállításához kb. tizedannyi energiát használnak fel a hagyományos izzóhoz képest.

A LED-es égők még hatékonyabbak, ui. hőtermelés nélkül állítják elő a fényt. Igen népszerűek pl. kerékpárok világításához, elemlámpákhoz. Van viszont két hátrányuk: jóval kisebb a fényerejük (ez már az energiatakarékos égőknél is probléma), és csak irányított fényt tudnak előállítani, szórt fényt nem, emiatt utcai lámpákhoz csak gondosan beállított, bonyolult fényvisszaverő elemek használatával alkalmasak. Az elemek beállítása viszont igen munkaerőigényes, következésképp drága, és minden bizonnyal ez nem történt meg megfelelően, ezért érzékeltek túl kevés fényt az emberek.

Az Elios cég

Az Elios Innovatív Zrt. 2009-ben jött létre. A céget (illetve jogelődjét) többek közt Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István alapította, aki egészen 2015 májusáig változó formákban szerepet vállalt a cégben.

Első évében 8,4 millió forintos árbevételt termelt, 2011-re azonban ez az összeg meghaladta a hárommilliárdot.

2010-től a Közgépen keresztül az akkori kormánypárti oligarcha, Simicska Lajos is jelen volt tulajdonosként a cégben, amiből két évvel később kiszállt.

2014-ben, amikor Tiborcz István 50 százalékos tulajdonra tett szert az vállalatban, az Elios ismét közel hárommilliárd forint értékben nyert el közbeszerzéseket.

Az Elios bevételeinek túlnyomó része uniós finanszírozású projektekből származott, főtevékenységük led-technológiás közvilágítási rendszerek kiépítése volt. Az első nagy összegű tendert, ami később referenciául is szolgálta az Eliosnak, 2010 márciusában nyerte el a Lázár János vezette Hódmezővásárhelyen az akkor még ES Holding Zrt. névre hallgató Elios.

A cég által megnyert közbeszerzések közül többet az a Sistrade Kft. készített elő, melynek tulajdonosa Hamar Endre, Tiborcz István üzlettársa, egy időben az Elios résztulajdonos. Egy közzétett hangfelvétel szerint az Elios már másfél évvel azelőtt feltűnt egy nagy értékű projektben, hogy az arról szóló pályázatot egyáltalán kiírták volna.

A rendőrség 2015 márciusában négy közbeszerzés kapcsán nyomozást indított az Elios Zrt. ellen és az OLAF is vizsgálni kezdte a közvilágítás-rekonstrukciókat finanszírozó KEOP 5.5.0/A/12 és KEOP 5.5.0/K/14 programokat, amiket iparági források szerint az Eliosra “írtak ki”. Tiborcz 2015 áprilisában kiszállt az Elios-ból, tulajdonrészét a közbeszerzési piacon szintén rendkívül sikeres West Hungária Bau Kft.-nek adta el.

Az OLAF-jelentés

Az OLAF folyamatban levő ügyben nem hoz nyilvánosságra adatokat, csak az érintett kormánynak küldi el a jelentését, a 24.hu internetes újságnak viszont sikerült megszereznie a jelentést.[3]

Az ügyről sem a kormány,[4][5] sem a Fidesz nem hajlandó a közvéleményt tájékoztatni. Ehelyett a párt frakcióvezetője Gulyás Gergely levélben utasította fideszes politikustársait (elsősorban az egyéni választókerületekben induló képviselőjelölteket), hogy mit hazudjanak, ha kérdéseket kapnak az üggyel kapcsolatban.[6][7]

„Tiborcz Istvánt ismerem polgármester koromból. (...) Közösen találtuk ki, hogy Hódmezővásárhelyen hogy fogjuk a közvilágítást modernizálni, ami nagyszerű program volt.” – nyilatkozta Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter 2017 novemberében.[8]

Az OLAF 43,7 millió euró, azaz több mint 13 milliárd forint uniós támogatás megvonását javasolja Orbán Viktor veje, Tiborcz István egykori érdekeltsége, az Elios Innovatív Energetikai Zrt. látványos közpénzes tarolása kapcsán.[9][10]

2018. január 12-én a Legfőbb Ügyészség megkapta az OLAF igazságügyi megkeresését, és nyomozást indított az ügyben.[11] 2018. november 6-án a rendőrség bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást.[12] (Ez ismét felveti Magyarország csatlakozását az Európai Ügyészséghez.[13])

Az OLAF úgy reagált a magyar rendőrség bejelentésére, hogy az „nem érvényteleníti az OLAF megállapításait és bizonyítékait. Ennek megfelelően később pénzügyi jóvátételt is kérhetnek a tagállamtól.”[14]

A közvilágítás ügyében Siófok városa is érintett volt. A nyomozás lezárása után a polgármester úgy nyilatkozott, hogy a rendőrség semmilyen papírt nem kért tőle.[15] Ezek után felmerül a kérdés, mit vizsgált a rendőrség, és milyen alapon hozta meg a döntését.

A közvilágítás ügyében Hódmezővásárhely is érintett volt, de őket sem kereste meg a rendőrség. Ez azért is furcsa, mert Tiborcz István tendergyőzelmei épp Hódmezővásárhelyről indultak.[16]

Jegyzetek

  1. Pethő András – Vorák Anita: Orbán öt éve harcol az EU-val. Legszűkebb köre addig gazdagodott belőle. direkt36.hu (2015. feb. 26.)
  2. Vorák Anita: Így kaptak Tiborczék szabad utat a milliárdokhoz. direkt36.hu (2015. márc. 11.)
  3. 3,0 3,1 Kerner Zsolt: Így csalt Orbán vejének cége – megszereztük az OLAF jelentését. 24.hu (2018. feb. 7.)
  4. Molnár Zoltán: Agyonhallgatja a kormány Orbán vejének botrányát. 24.hu (2018. jan. 17.)
  5. Medvegy Gábor: Lázár szerint a választási kampányt akarják befolyásolni a Tiborcz-üggyel: Magyarázatot vár az OLAF-tól és az Európai Bizottságtól. 24.hu (2018. feb. 2.)
  6. Hutter Marianna – Vég Márton: Tiborcz-ügyben is válságkommunikációs sorvezetőt kaptak a fideszes politikusok. mno.hu (2018. feb. 16.)
  7. Magyari Péter: Minden fideszes jelölt megkapta, hogy mit hazudjon, ha Tiborczról kérdezik. 444.hu (2018. feb. 16.)
  8. Batka Zoltán: Lázár: közösen találtuk ki! nepszava.hu (2018. feb. 10.)
  9. Vitéz F. Ibolya: 13 milliárdos büntetés lehet Orbán vejének üzletéből. 24.hu (2018. jan. 22.)
  10. Kálmán Attila: Jogi lépéseket javasol az OLAF Tiborcz István volt cége ellen. 24.hu (2018. jan. 12.)
  11. A Pest Megyei Főügyészség nyomozást rendelt el az Elios Innovatív Zrt. ügyében. vs.hu (2018. jan. 22.)
  12. Rényi Pál Dániel: Bűncselekmény hiányában megszüntette az Eliosszal szembeni nyomozást a rendőrség. 444.hu (2018. nov. 6.)
  13. Az illetékes EP-bizottság elnöke meglepőnek nevezte az Elios nyomozás megszüntetését. hu.euronews.com (2018. nov. 7.) Ingeborg Grässle (Néppárt). „Az eredmény erősíti a magyar bűnüldöző hatóságok függetlenségével kapcsolatos kételyeket… Magyarország és az uniós támogatások több más nagy kedvezményezettje sem csatlakozott az Európai Ügyészséghez”
  14. Batka Zoltán: Reagált az OLAF: fenntartja az Eliosszal szembeni gyanút. nepszava.hu (2018. nov. 8.)
  15. Albert Ákos: Elios ügy: a rendőrség a siófoki önkormányzattól be sem kérte a közbeszerzési papírokat. 444.hu (2018. nov. 8.)
  16. Batka Zoltán: Elios-ügy: más várostól sem kérték be a dokumentumokat. nepszava.hu (2018. nov. 9.)

Források

További információk