Európai Bizottság
Az Európai Bizottság az Európai Unió „kormánya”. Egyedül neki van joga jogszabálytervezetet benyújtani az Európai Parlamentnek.
Vezetőjét az Európa Tanács jelöli, minden tagország (kormánya) jelöl egy-egy biztost. Az Európai Parlament szavaz a testületről (egyben, nem tagonként: vétójog). A parlamenti bizottságok viszont meghallgatják a jelölteket, és javasolhatnak változtatásokat. A bizottság összetételét végül az Európa Tanács hagyja jóvá minősített többséggel.[1]
2019-es EP-ciklus
Ursula von der Leyen a Bizottság vezetője, aki Jean-Claude Juncker utódja lett. Eredetileg Manfred Webert jelölték a tisztségre, de őt nem fogadta volna el az EP, ezért visszalépett. A bizottsági vezetők meghallgatása szeptember végén lesz, a Bizottságról októberben szavaz az Európai Parlament.
A magyar Trócsányi László biztosi jelölését az Európai Parlament elutasította. Ursula von der Leyen két nevet kért a magyar kormánytól: Várhelyi Olivér mellett egy nőét is.[2]
Jegyzetek
- ↑ Ursula von der Leyen nyilvánosságra hozta a biztosjelöltek névsorát. nepszava.hu (2019. szept. 9.)
- ↑ Egy női biztost is jelölniük kell Orbánéknak. 24.hu (2019. okt. 15.)
Források
- Kálmán Attila: Éppen csak, de megválasztották Ursula von der Leyent az EU csúcsvezetőjének. 24.hu (2019. júl. 16.)
- Kerner Zsolt: Trócsányi lehetséges bukásáról ír a Guardian. 24.hu (2019. szept. 8.) De miért szükségszerű, hogy Trócsányi biztos legyen? Ez valami természeti törvény? Az EP az egész bizottságról szavaz, az egyes tagokba nincs beleszólása.