„Gnoszticizmus” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
9. sor: 9. sor:
 
Az Igazság mindennél előbb létezett, s minden emberben benne van,
 
Az Igazság mindennél előbb létezett, s minden emberben benne van,
 
csak a kulcs hiányzik a kapu kinyitásához. Aki viszont megtalálta a kulcsot, az elérte a gnózist, azaz
 
csak a kulcs hiányzik a kapu kinyitásához. Aki viszont megtalálta a kulcsot, az elérte a gnózist, azaz
az Igazságot, s istenné lett.
+
az Igazságot, s istenné lett. Az Igazság birtokosai a „Fény Fiai”.
   
 
== Manicheizmus ==
 
== Manicheizmus ==

A lap 2018. november 20., 00:20-kori változata

Gnosztikusok: Goethe, Makovecz Imre. A hermetikus gnoszticizmus megalapozoja Hermész Triszmegisztosz.

Szentháromság: Atya, Anya, Fiú, vagyis a keresztény Szentlélek az Anyának felel meg. A Fiú nem azonos Jézussal. Ő egy ember volt, aki elérte a legtökéletesebb megvilágosodást. Ezt a szintet más is elérheti. Az ember is istenné válhat, ha a gnózis birtokába jut; a gnoszticizmus éppen azt ígéri, amit a hermetikus megváltástan, hogy az ember isten (isteni) lesz.

A theószisz keresztény fogalom – a theiotész súlyos eretnekség, a gnosztikus istenné, istenséggé válás.

Az Igazság mindennél előbb létezett, s minden emberben benne van, csak a kulcs hiányzik a kapu kinyitásához. Aki viszont megtalálta a kulcsot, az elérte a gnózist, azaz az Igazságot, s istenné lett. Az Igazság birtokosai a „Fény Fiai”.

Manicheizmus

A gnoszticizmus egyik ága.

Kezdetben két őselv létezett: a Fény és a Sötétség. A Fény Atyja vagy a Fény Birodalmának Istene több konkrét "nyúlvánnyal", emanációval rendelkezik: ezek az Ész, az Értelem, a Felfogóképesség, a Gondolat és a Megértés. Továbbá számtalan eón – isteni lény – veszi körül őt.

A Fény Birodalmának tükörképe a Sötétség Birodalma. A Sötétség Atyját Sátánnak vagy Ahrimannak nevezi. Neki is vannak attribútumai, méghozzá a Fény Atyjának negatív megfelelői, mint a Sötét Ész, a Sötét Értelem stb.

Nincs isten, aki a bűnöket megbocsáthatná, vagy azoktól megváltást nyújthatna: éppen ellenkezőleg mindaddig, amíg a Fény egy része a sötétséggel keveredik, vagy annak fogságában van, addig maga a Fény Atyja szorul megváltásra – nem Isten váltja (vagy váltotta) meg az embert, hanem az ember váltja meg az isteni világot.

Idézetek

Hoffmann Rózsa napirend előtti felszólalása, 2014. december 1. 13:30

A pápa strausbourgi beszédéből idéz: „az ember … transzcendens eredetű személyiség…” Pedig nem az: ez eretnekség.

A pápa az emberi méltóság transzcendens mivoltáról szólt, hangsúlyozva a „méltóság” és a „transzcendens” közötti szoros kapcsolatot: „Az ember természetfeletti méltóságáról beszélni annyit jelent, hogy utalunk természetére, vagyis arra a veleszületett képességére, miszerint meg tudja különböztetni a jót a rossztól. Rendelkezünk azzal az „iránytűvel”, amely szívünkbe van írva, és amelyet Isten vésett bele a teremtett világegyetembe. Elsősorban azt jelenti, hogy az embert nem abszolútumnak, hanem viszonylénynek, (relacionális lénynek) tekintjük.”

Az ember transzcendens személyiségéről a gnosztikus Makovecz Imre beszélt: „Az ember természete nem csak a szelleme és a lelki világa, hanem a teremtett állapota. És ebben a személy isteni princípium. Megközelíthetetlen isteni princípium.”

A KDNP a Szentatya nevével visszaélve kívánta legitimmé tenni az „istenember” gnosztikus tévképzetét. Hoffmann Rózsa nemcsak ezt a részt, hanem szinte az egész általa idézett szöveget eltorzította.