„Politika:Miért akadt el Hadházy Ákos aláírásgyűjtése?” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
44. sor: 44. sor:
   
 
== Gyűjtőhelyek ==
 
== Gyűjtőhelyek ==
Ha megnézzük a térképet<ref name="térkép"/>, a gyűjtőhelyek listája meglehetősen érthetetlen.
+
Ha megnézzük a térképet<ref name="térkép"/>, a gyűjtőhelyek listája meglehetősen érthetetlen. A térkép és egy gyűjtőknek szóló levél alapján összeállítottam a listát, ahol lehetne gyűjteni, mert van területfoglalási engedély.
   
 
== Jegyzetek ==
 
== Jegyzetek ==

A lap 2019. április 18., 19:40-kori változata

Bankszámlaszám a gyűjtés támogatására
Érted haragszom, nem ellened[1]
– József Attila

Az a tapasztalat, hogy sokan szeretnék aláírni az ívet, de nem jutnak el gyűjtőig. Még a saját kezdeményezésre gyűjtőknek is probléma az aláírt ívek leadása, mert nem találják a szervezett gyűjtőket. Ez a szócikk ezekkel a szervezési problémákkal foglalkozik. A gyűjtés céljáról másik szócikk szól.

Nem foglalkozom pénzügyi kérdésekkel, mert arra egyáltalán nincs rálátásom.

A szócikket saját tapasztalataim alapján írtam. Gyűjtöttem egy ideig, aztán a problémákat látva felvettem a kapcsolatot a gyűjtés szervezőjével, Hadházy Ákos munkatársával. Elküldtem neki az itt leírtak lényegét, felajánlottam, hogy segítek, de érdemi választ nem kaptam. Erre megpróbáltam egyedül megoldani az egyik problémát: a gyűjtési helyek aktuális listáját, de nem sikerült, ui. én sem tudtam elérni a gyűjtőket.

Az aláírásgyűjtés elakadásának legfőbb oka az, hogy a gyűjtők között nincs kapcsolat. A „központban” megvannak az információk, de

  • feltételezésem szerint nincs energiájuk, hogy a gyűjtők egyedi problémáival foglalkozzanak
  • az adatvédelmi törvény pedig tiltja, hogy egy érdeklődőnek kiadják mások adatait.

Vagyis aki tenne valamit, annak nincs információja, akinek információja van, az meg nem tesz.

Hogyan lehet elérni az aláírót?

Háromféleképpen:

  • köztéri gyűjtéssel, azaz véletlenszerűen: az aláíró épp arra jár, ahol van gyűjtés
  • kopogtatással: a gyűjtő otthonában keresi fel az aláírót
  • az aláíróhelyek közhírré tételével: az aláíró tudatosan keresi fel a gyűjtőhelyet.

A kopogtatással az a probléma, hogy sokan zaklatásnak tekintik, ha becsöngetnek hozzájuk, ráadásul lakótelepen a bejutás is probléma. Még köztéri gyűjtéskor is sokan kellemetlennek érzik, ha megszólítják őket. Bár 2019 elején volt kezdeményezés a kopogtatásos gyűjtésre, amennyire tudom, abbamaradt. Ilyen módon inkább csak ismerősök között lehet gyűjteni. Ezzel nem is foglalkozom a továbbiakban.

A köztéri gyűjtés hatékonyságát úgy lehetne javítani, ha a gyűjtés helyét és idejét interneten el lehetne érni. Létezik egy térkép,[2] ami feltünteti a gyűjtőhelyeket, de

  • nem aktuális
  • nem lehet benne keresni

Budapesten nem a távolság, hanem a közlekedés a fontos, a térképről pedig még azt is nehéz megállapítani, hol a gyűjtőhely. Ehhez végig kell kattintgatni a szóba jöhetőket. Ha pedig valaki időre szeretne keresni, végképp nincs más lehetősége.

A térkép nem jó (legalábbis Budapesten). Lista (is) kellene.

Annál pedig nem lehet rosszabbat tenni, mint elavult adatokkal félrevezetni az aláírót. Megnézi, odamegy: senki. Egyszer-kétszer így jár, többet nem fog próbálkozni, hiszen ez egy megbízhatatlan társaság.

Önkéntes gyűjtők

A problémáimra többször válaszolták azt, hogy megoldhatatlan, mert az önkénteseket nem lehet kötelezni, hogy gyűjtsenek.

Nem ez a probléma.

A magyar Wikipédia szerkesztője vagyok. Az is önkéntes munka. Abban különbözik a jelen aláírásgyűjtéstől, hogy a dolog természetéből adódóan mindenki ugyanazt a szoftvert használja, ami lehetővé teszi, hogy a szerkesztők kapcsolatba lépjenek egymással, ill. ha valaki nem elérhető, másvalaki beugorjon helyette. (És azt is, hogy megint mások figyelemmel kísérjék, mi történik.) És mindezt úgy teszi, hogy a szerkesztők személyes adataihoz senki nem fér hozzá (legfeljebb az adminisztrátorok az email-címükhöz, de azt sem kötelező megadni.) A megoldás teljesen hasonló a Facebook-ról ismerttel.

Ha valakinek a gyűjtéskor közbejön valami, nincs kihez forduljon. Egy-két gyűjtőt ismer: ha ők sem érnek rá, nem tud mit tenni, és a gyűjtés elmarad. Ez a helyzet pl. a Körtéren, ahol néhányszor voltam gyűjteni. Budapesten igazán nem volna probléma másik gyűjtőhelyről helyettesíteni valakit, hiszen nem nagyok a(z időbeli) távolságok, de nincs kapcsolat a többi gyűjtővel, a „központ”, akinek meg van, nem segít.

Nem tudom, hány gyűjtőnek ment el a kedve, és hányan lettek „facérak” emiatt. Én vagyok az egyik. Pedig 2–3 facér gyűjtő már lehetne gyűjtőhely…

Gyűjtőhelyek

Ha megnézzük a térképet[2], a gyűjtőhelyek listája meglehetősen érthetetlen. A térkép és egy gyűjtőknek szóló levél alapján összeállítottam a listát, ahol lehetne gyűjteni, mert van területfoglalási engedély.

Jegyzetek

  1. Érted haragszom, nem ellened. Arcanum (Hozzáférés: 2019. ápr. 18.)
  2. 2,0 2,1 Térkép, a felirattal ellentétben nem frissül.

Források