„CEU” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
1. sor: 1. sor:
 
{{Lásd huwiki|Közép-európai Egyetem}}
 
{{Lásd huwiki|Közép-európai Egyetem}}
   
Az Európai Bizottság 2017. április 26-án figyelmeztető levelet küldött a kormánynak. Ez a kötelezettségszegési eljárás első lépése.<ref>{{CitWeb|url=https://hvg.hu/itthon/20170426_ceu_torveny_europai_bizottsag_eljaras|tit=Eljárás indul a lex CEU miatt Brüsszelben|date=2018-04-26}}</ref> A bizottság szerint túlzott korlátozásnak számít, hogy anyaországi tevékenységet is előírnak az intézménynek. A fenti megkötések a {{hulink|Kereskedelmi Világszervezet}} szabályaival is ütköznek, amiért majd az EU-nak kell számot adnia a világszervezet előtt.
+
Az {{hulink|Európai Bizottság}} 2017. április 26-án figyelmeztető levelet küldött a kormánynak. Ez a kötelezettségszegési eljárás első lépése.<ref>{{CitWeb|url=https://hvg.hu/itthon/20170426_ceu_torveny_europai_bizottsag_eljaras|tit=Eljárás indul a lex CEU miatt Brüsszelben|date=2018-04-26}}</ref> A bizottság szerint túlzott korlátozásnak számít, hogy anyaországi tevékenységet is előírnak az intézménynek. A fenti megkötések a {{hulink|Kereskedelmi Világszervezet}} szabályaival is ütköznek, amiért majd az EU-nak kell számot adnia a világszervezet előtt.
   
Az Európai Parlament 2017. május 17-én hozott határozatot az első Sargentini-jelentésről (pontosabban: a jelentés első, még indokok nélküli változatáról), mely kitér a CEU ügyére is, és felszólítja a magyar kormányt, hogy „állapodjék meg az amerikai hatóságokkal a CEU ügyében, hogy az egyetem továbbra is szabadon működhessék Budapesten.”<ref>{{CitWeb|url=https://hvg.hu/gazdasag/20170517_Bevetne_a_legszigorubb_buntetest_Magyarorszag_ellen_az_EP|tit=Bevetné a legszigorúbb büntetést Magyarország ellen az EP|date=2017-05-17}}</ref>
+
Az {{hulink|Európai Parlament}} 2017. május 17-én hozott határozatot az első Sargentini-jelentésről (pontosabban: a jelentés első, még indokok nélküli változatáról), mely kitér a CEU ügyére is, és felszólítja a magyar kormányt, hogy „állapodjék meg az amerikai hatóságokkal a CEU ügyében, hogy az egyetem továbbra is szabadon működhessék Budapesten.”<ref>{{CitWeb|url=https://hvg.hu/gazdasag/20170517_Bevetne_a_legszigorubb_buntetest_Magyarorszag_ellen_az_EP|tit=Bevetné a legszigorúbb büntetést Magyarország ellen az EP|date=2017-05-17}}</ref>
   
Az {{hulink|Európai Parlament}} Kulturális bizottsága 2018. május 16-án fogadott el állásfoglalást, mely a jelentés második, indokolt változatának egyik melléklete. A CEU-ra vonatkozó rész: (a Kulturális bizottság) <cite>üdvözli, hogy a magyar hatóságok 2018. április 13-án az Egyesült Államok New York tagállamába látogattak, hogy eloszlassák a magyar kormány CEU-val szembeni aggályait; fájlalja ugyanakkor, hogy a magyar kormány és a CEU székhelye szerinti ország kormánya közötti együttműködési megállapodást továbbra sem írták alá és nem ratifikálták, noha a magyar hatóságok a látogatás során megerősítették, hogy a CEU immár megfelel a „Lex CEU” követelményeinek; felszólítja ezért a magyar kormányt, hogy a blokkoló politikával felhagyva kösse meg a CEU-ról szóló, New York állammal már megtárgyalt együttműködési megállapodást annak érdekében, hogy az egyetem zökkenőmentesen folytathassa tevékenységét.</cite> A Sargentini-jelentést 2018. szeptember 12-én fogadta el az Európai Parlament.
+
Az Európai Parlament Kulturális bizottsága 2018. május 16-án fogadott el állásfoglalást, mely a jelentés második, indokolt változatának egyik melléklete. A CEU-ra vonatkozó rész: (a Kulturális bizottság) <cite>üdvözli, hogy a magyar hatóságok 2018. április 13-án az Egyesült Államok New York tagállamába látogattak, hogy eloszlassák a magyar kormány CEU-val szembeni aggályait; fájlalja ugyanakkor, hogy a magyar kormány és a CEU székhelye szerinti ország kormánya közötti együttműködési megállapodást továbbra sem írták alá és nem ratifikálták, noha a magyar hatóságok a látogatás során megerősítették, hogy a CEU immár megfelel a „Lex CEU” követelményeinek; felszólítja ezért a magyar kormányt, hogy a blokkoló politikával felhagyva kösse meg a CEU-ról szóló, New York állammal már megtárgyalt együttműködési megállapodást annak érdekében, hogy az egyetem zökkenőmentesen folytathassa tevékenységét.</cite> A Sargentini-jelentést 2018. szeptember 12-én fogadta el az Európai Parlament.
 
{{Lásd még|Sargentini-jelentés}}
 
{{Lásd még|Sargentini-jelentés}}
   

A lap 2018. november 18., 11:57-kori változata

Az Európai Bizottság 2017. április 26-án figyelmeztető levelet küldött a kormánynak. Ez a kötelezettségszegési eljárás első lépése.[1] A bizottság szerint túlzott korlátozásnak számít, hogy anyaországi tevékenységet is előírnak az intézménynek. A fenti megkötések a Kereskedelmi Világszervezet szabályaival is ütköznek, amiért majd az EU-nak kell számot adnia a világszervezet előtt.

Az Európai Parlament 2017. május 17-én hozott határozatot az első Sargentini-jelentésről (pontosabban: a jelentés első, még indokok nélküli változatáról), mely kitér a CEU ügyére is, és felszólítja a magyar kormányt, hogy „állapodjék meg az amerikai hatóságokkal a CEU ügyében, hogy az egyetem továbbra is szabadon működhessék Budapesten.”[2]

Az Európai Parlament Kulturális bizottsága 2018. május 16-án fogadott el állásfoglalást, mely a jelentés második, indokolt változatának egyik melléklete. A CEU-ra vonatkozó rész: (a Kulturális bizottság) üdvözli, hogy a magyar hatóságok 2018. április 13-án az Egyesült Államok New York tagállamába látogattak, hogy eloszlassák a magyar kormány CEU-val szembeni aggályait; fájlalja ugyanakkor, hogy a magyar kormány és a CEU székhelye szerinti ország kormánya közötti együttműködési megállapodást továbbra sem írták alá és nem ratifikálták, noha a magyar hatóságok a látogatás során megerősítették, hogy a CEU immár megfelel a „Lex CEU” követelményeinek; felszólítja ezért a magyar kormányt, hogy a blokkoló politikával felhagyva kösse meg a CEU-ról szóló, New York állammal már megtárgyalt együttműködési megállapodást annak érdekében, hogy az egyetem zökkenőmentesen folytathassa tevékenységét. A Sargentini-jelentést 2018. szeptember 12-én fogadta el az Európai Parlament.

Ha 2018. december 1-ig nincs kormányaláírás, 2019. szeptember 1-től minden amerikai akkreditálású képzés Bécsbe költözik – jelentette be a CEU-n Michael Ignatieff rektor 2018. október végén.

Jegyzetek

Források

Kerner Zsolt – Szász Zsófia: Ezért kell valójában költöznie a CEU-nak. 24.hu (2018. nov. 9.) (video)

Tüntetések: