„Ellenzék” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
23. sor: 23. sor:
 
Orbán az elmúlt másfél évben rengeteg önellentmondást csinált:
 
Orbán az elmúlt másfél évben rengeteg önellentmondást csinált:
 
* EU-ellenességből következő keletbarátság, ami nem jön össze a történelmi hagyományokkal és az EU-pénzekkel
 
* EU-ellenességből következő keletbarátság, ami nem jön össze a történelmi hagyományokkal és az EU-pénzekkel
  +
* miért olyan fontos Varga Zs. András vagy Polt Péter, ha miattuk nem jön EU-pénz? Miért olyan fontosak a Mészáros-cégek képviselői az egyetemi alapítványokban, ha miattuk nem jön az EU-pénz?
 
* ha nekünk érdekünk, hogy Oroszország ne legyen közvetlen szomszédunk, akkor miért érdekünk, hogy biztonsági garanciák nélkül legyen? Ez miért jobb annál, mintha Ukrajna NATO-tag? Nem szól érv a mellett, hogy ne legyen minél több NATO-tag.
 
* ha nekünk érdekünk, hogy Oroszország ne legyen közvetlen szomszédunk, akkor miért érdekünk, hogy biztonsági garanciák nélkül legyen? Ez miért jobb annál, mintha Ukrajna NATO-tag? Nem szól érv a mellett, hogy ne legyen minél több NATO-tag.
  +
* inkoherens a migrációellenesség és a külföldi vendégmunkások behozatala
 
Az ellentmondásokat úgy lehet feloldani, ha nem racionális, hanem érzelmi találkozási pontok vannak közöttük („nyomják Krahácsot”).
 
Az ellentmondásokat úgy lehet feloldani, ha nem racionális, hanem érzelmi találkozási pontok vannak közöttük („nyomják Krahácsot”).
   

A lap 2023. október 6., 15:51-kori változata

Az ellenzék állítólag közös újságján[1] semmi más nincs, mint szavazásra buzdítás. A választás óta pedig nem is működik: a második lekérdezés hibára fut.

Az ellenzékben szándékos politikai széttartás van: nehogy közös rendezvény legyen valahol: sok külön-külön gyenge szereplő megmutatja, hogy ő egyedül van.[2]
– Lakner Zoltán, a 2023. március 15-i ünnepségek kapcsán
Kordon 2007-ben és 2019-ben
Kordonbontás 2023-ban a Várban

A 2022-es választás után

Az ellenzékben teljes apátia és tehetetlenség van: az árnyékkormány megalakulásán kívül semmi sem történik, és az sem átütő siker finoman szólva. 2023. március 15-én még nem lehet tudni, hogyan indul az ellenzék a 2024-es EP- és önkormányzati választáson.

  • a Jobbik az önkormányzati választáson is külön indul


Az első lépés, amit az ellenzéknek tennie kell: összefogni. Erre még szándék sincs, anélkül pedig nem is lesz semmi.

Diktatúra ellen még soha nem nyert 8 párt 40 sajtóközleménnyel. 60%-ban kormánypolitikával nem lehet választást nyerni.

Ki kell alakítani olyan álláspontokat, amikre rezonál a társadalom, és szemben áll a kormányéval. Ez belső munkát igényel, nem sajtót. Elvi alapok nélkül nem lehet politikát csinálni, mert tudni kell dönteni, amikor eljön a döntési helyzet.

Orbán az elmúlt másfél évben rengeteg önellentmondást csinált:

  • EU-ellenességből következő keletbarátság, ami nem jön össze a történelmi hagyományokkal és az EU-pénzekkel
  • miért olyan fontos Varga Zs. András vagy Polt Péter, ha miattuk nem jön EU-pénz? Miért olyan fontosak a Mészáros-cégek képviselői az egyetemi alapítványokban, ha miattuk nem jön az EU-pénz?
  • ha nekünk érdekünk, hogy Oroszország ne legyen közvetlen szomszédunk, akkor miért érdekünk, hogy biztonsági garanciák nélkül legyen? Ez miért jobb annál, mintha Ukrajna NATO-tag? Nem szól érv a mellett, hogy ne legyen minél több NATO-tag.
  • inkoherens a migrációellenesség és a külföldi vendégmunkások behozatala

Az ellentmondásokat úgy lehet feloldani, ha nem racionális, hanem érzelmi találkozási pontok vannak közöttük („nyomják Krahácsot”).

A 2019-es választásokon sok helyen győzött az ellenzék, erre a fidesz korlátozta az önkormányzatok hatáskörét. Így pedig a felhatalmazással rendelkező szereplők nem tudják végrehajtani, amire felhatalmazták őket a választók.

A fidesz csak erőből ért, ezért előbb az erőt – támogatottságot – kell megszerezni, azután pedig feltételeket támasztani a választáson való induláshoz a választási szabályok megváltoztatásával. A parlamenti vitanapok, módosító indítványok, ombudsmanóhoz fordulások nem érnek semmit.

Az ellenzéknek el kell tudnia magyarázni a teljes társadalomnak, miért fontosak a helyi tiltakozások (MOK, akkumulátorgyárak, oktatás, egészségügy, posta, állami ellátások, stb.), és a perspektívátlanságból származó tiltakozásokat össze kell tudni kapcsolni. Ebből meg tud lenni az erő a fidesz elleni fellépéshez.

A választás után alakult ellenzéki pártok

  • Szakács László, Mesterházy Attila: Szocialisták és Demokraták[3]honlap
  • Jakab Péter: A Nép Pártján
  • Márki-Zay Péter, Bana Tibor, Molnár Róbert: Mindenki Magyarországa Néppárt[4]
  • Vona Gábor: Második Reformkor (2RK)[5]

Az ellenzék követelései a választásokkal kapcsolatban

  1. Követeljük a sajtó szabadságának visszaállítását, a közpénzből fizetett, hazug kormányzati propaganda azonnali leállítását! Szabad sajtó, hiteles közszolgálati média, tisztességes tájékoztatás nélkül nincs szabad választás.
  2. Az önkényuralmat eredményező különleges jogrend és a rendeleti kormányzás felszámolását, az Országgyűlés kormányt ellenőrző szerepének helyreállítását.
  3. Jogegyenlőséget, arányos képviseletet biztosító, tiszta és szabad választásokat!
  4. Fel kell számolni a kormányzati körökből szervezett korrupciót! A hazai és európai uniós forrásokat lenyúló tolvajokat vonják felelősségre! Hazánk csatlakozzon az Európai Ügyészséghez!
  5. A sztrájkjog alapjog! Követeljük a megcsorbított munkavállalói jogok visszaállítását és a teljes közszférát érintő bérfelzárkóztatás azonnali elindítását!
  6. A kormányoldal által megszállt, eredeti rendeltetésük szerint a kormánytól és a kormánypártoktól független intézmények, köztestületek függetlenségét helyre kell állítani! Ezen intézményeket a pártkinevezettektől, pártkáderektől meg kell szabadítani.
  7. A természeti környezetünk és a jövő generációk érdekeinek védelmét, fenntartható klíma- és gazdaságpolitikát!

Civil ellenzéki szervezetek

Politikai szervezetek:

Szakmai szervezetek:

Rádiók

Civil Rádió

A rádió hallgatásához mp3 lejátszó kell, és a tűzfalon ki kell nyitni a kimenő 92.119.121.107:8000 tcp-portot. A legtöbb gépen ez automatikusan teljesül.

Klubrádió

A rádió hallgatásához a tűzfalon ki kell nyitni a kimenő 8443-as tcp-portot a következő IP-címekre: 212.92.23.63, 212.92.23.64, 212.92.23.65, 212.92.23.82, 212.92.23.93, 212.92.23.97, 212.92.23.107. A legtöbb gépen ez automatikusan teljesül.

A rádió a youtube-on is hallgatható.

Zugrádió

A rádió hallgatásához mp3 lejátszó kell, és a tűzfalon ki kell nyitni a kimenő 92.61.114.151:7812 tcp-portot. A legtöbb gépen ez automatikusan teljesül.

  • Ukrán nyelvű adás az orosz invázió elől hazánkba érkező menekültek számára péntekenként 10:00, 14:00 és 18:00 órától.

Nem működő szervezetek

  • ELEGY (Ellenzéki Együttműködés)[6] 2022. március óta semmi nincs a weblapjukon
  • Főnix Mozgalom neves alapítók, de 2019 óta semmi a Hírek oldalukon.
  • Magyar Szolidaritás Mozgalom   weblapwiki

Idézetek

Ahhoz a kétharmadhoz tartozom, amely kisebbségben van ma Magyarországon.[7]
– Bródy János

Jegyzetek

  1. Egységben Magyarországért
  2. 📝 Lakner Zoltán: Elemző. Riporter: Benyó Rita www.szabadeuropa.hu (2023. márc. 24.) (videó)
  3. Benics Márk: Mesterházy Attila új pártja már meg is találta a témáját. 444.hu (2023. máj. 16.)
  4. Bódog Bálint: Bejegyezték a Mindenki Magyarországa Néppártot. 444.hu (2023. jún. 24.)
  5. Vaskor Máté – Spirk József: Vona Gábor pártot alapít. 24.hu (2023. szept. 7.)
  6. Urfi Péter: Megalakult az Ellenzéki Együttműködés nevű szervezet, és közzétette javaslatait az egészségügy fejlesztésére. 444.hu (2020. aug. 16.)
  7. Bródy: Ahhoz a kétharmadhoz tartozom, amely kisebbségben van Magyarországon. 24.hu (2023. szept. 20.)

Forrás

Hírek:

Kapcsolódó lapok

Ellenzéki pártok: