„Gnoszticizmus” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
1. sor: 1. sor:
A '''gnoszticizmus'' alapfogalma a <dfn>gnózis</dfn>. A gnosztikus ember célja, hogy elérje a gnózist. Az ógörög
+
A '''gnoszticizmus''' alapfogalma a <dfn>gnózis</dfn>. A gnosztikus ember célja, hogy elérje a gnózist. Az ógörög
 
gnózis (γνῶσις) szó tudást, ismeretet, felismerést jelent. Nem közönséges tudásról van szó, hanem
 
gnózis (γνῶσις) szó tudást, ismeretet, felismerést jelent. Nem közönséges tudásról van szó, hanem
 
felsőbbrendű, transzcendentális ismeretről, az isteni világ, az Isten megismeréséről, igazi belső tudásról, belső megértésről, megvilágosodásról. A gnózis olyan titkos tudás, amely révén az emberi lélek visszajuthat a mennyei otthonába, az isteni világba, miáltal megistenül, pontosabban Istenné válik maga is.
 
felsőbbrendű, transzcendentális ismeretről, az isteni világ, az Isten megismeréséről, igazi belső tudásról, belső megértésről, megvilágosodásról. A gnózis olyan titkos tudás, amely révén az emberi lélek visszajuthat a mennyei otthonába, az isteni világba, miáltal megistenül, pontosabban Istenné válik maga is.

A lap 2018. december 11., 22:17-kori változata

A gnoszticizmus alapfogalma a gnózis. A gnosztikus ember célja, hogy elérje a gnózist. Az ógörög gnózis (γνῶσις) szó tudást, ismeretet, felismerést jelent. Nem közönséges tudásról van szó, hanem felsőbbrendű, transzcendentális ismeretről, az isteni világ, az Isten megismeréséről, igazi belső tudásról, belső megértésről, megvilágosodásról. A gnózis olyan titkos tudás, amely révén az emberi lélek visszajuthat a mennyei otthonába, az isteni világba, miáltal megistenül, pontosabban Istenné válik maga is.

A gnoszticizmusnak van egy keresztény eretnek és egy nem keresztény vonulata. A keresztény vonulatnak két nagy ága van:

  • görög ág: platonista gyökerű, hellenisztikus típusú
  • perzsa ág: főként manicheus vonalú

Gnosztikusok: Goethe, Makovecz Imre, Széles Gábor,[1] Wittner Mária.

Szentháromság: Atya, Anya, Fiú, vagyis a keresztény Szentlélek az Anyának felel meg. A Fiú nem azonos Jézussal. Ő egy ember volt, aki elérte a legtökéletesebb megvilágosodást. Ezt a szintet más ember is elérheti. Az ember is istenné válhat, ha a gnózis birtokába jut; a gnoszticizmus éppen azt ígéri, amit a hermetikus megváltástan, hogy az ember isten (isteni, istenember) lesz.

Az Igazság mindennél előbb létezett, s minden emberben benne van, csak a kulcs hiányzik a kapu kinyitásához. Aki viszont megtalálta a kulcsot, az elérte a gnózist, azaz az Igazságot, s istenné lett. Az Igazság birtokosai a „Fény Fiai”.

A theószisz keresztény fogalom – a theiotész súlyos eretnekség, a gnosztikus istenné, istenséggé válás.

Imperium Romanum - hiányzik a cikkből.

Hermetikus gnoszticizmus

Megalapozója Hermész Triszmegisztosz. Gyakran idézett híve Hamvas Béla, mai képviselője Vona Gábor. Folyóiratuk a már megszűnt Hunnia.

Hasonló nézeteket vall László András, Baranyi Tibor Imre. A Jobbikhoz kötődő szélső-gnosztikus, magát ultra-jobbnak nevező csoport.

Manicheizmus

A hermetikus gnoszticizmus egyik ága.

Kezdetben két őselv létezett: a Fény és a Sötétség. A Fény Atyja vagy a Fény Birodalmának Istene több konkrét "nyúlvánnyal", emanációval rendelkezik: ezek az Ész, az Értelem, a Felfogóképesség, a Gondolat és a Megértés. Továbbá számtalan eón – isteni lény – veszi körül őt.

A Fény Birodalmának tükörképe a Sötétség Birodalma. A Sötétség Atyját Sátánnak vagy Ahrimannak nevezi. Neki is vannak attribútumai, méghozzá a Fény Atyjának negatív megfelelői, mint a Sötét Ész, a Sötét Értelem stb.

Nincs isten, aki a bűnöket megbocsáthatná, vagy azoktól megváltást nyújthatna: éppen ellenkezőleg mindaddig, amíg a Fény egy része a sötétséggel keveredik, vagy annak fogságában van, addig maga a Fény Atyja szorul megváltásra – nem Isten váltja (vagy váltotta) meg az embert, hanem az ember váltja meg az isteni világot.

Az ember halálával a testébe zárt fény újabb részecskéje szabadul fel, ami átkerül egy új testbe (reinkarnáció), vagy elnyeri a megváltást, és visszatér a Fény birodalmába.

A fentiekből következik, hogy a manicheizmus nem egyistenhit, hanem (legalább) kettő.[2] A gnoszticizmusnak nincs személyes istene: ezen a téren a buddhizmusra hasonlít, aminek más elemei is megtalálhatók a gnoszticizmusban.

A manicheizmus számos forrásból merített, (zsidó vallás, kereszténység, perzsa filozofusok, buddhizmus), és sokféle megjelenési formája van, melyekben változnak az arányok. Mondhatni kaméleon-vallás, de azt is mondhatni, hogy nem önálló vallás, hanem minden vallás számára megvan a maga sajátos változata, minden vallásba beleszól.

Fidesz-gnózis

Politikával kevert vallási téboly, a manicheizmus és a hermetikus gnoszticizmus sajátos elegye. Orbán Viktor a „fényvitéz”, aki harcol a „sötétség maszkja” ellen, legyen az Gyurcsány Ferenc, Soros György, a menekültek, hajléktalanok, Brüsszel vagy bárki más. Lényeg, hogy legyen sötétség, aki/ami ellen harcolni lehet. Nem a vallás vagy a filozófia a fontos, hanem Orbán Viktor.

Eszközei

  • a vallásos szavak, szövegek félremagyarázása (pl. a fény és a világosság összekeverése, visszaélve azzal, hogy e két szó csak a magyarban különböző, így a fény a gnosztikus „igazság birtokosa” értelmét nyeri)
  • vallásos szövegek profanizálása (sursum corda), eltorzítása (fatimai csoda), Fénykrisztus (New age-fogalom, ami Fény-Buddhára hajaz).[3]

Leginkább Heinrich Himmler misztikus szeánszaihoz hasonlít.

Pap Gábor. Forrás

A manicheus fidesz-gnózis lényege: ők a szeretet, azaz a Fény, a másik oldal pedig a gonosz, azaz a Sötét. Pedig a keresztény szeretet Istenre és minden emberre irányul. A manicheusok szerint „a gonoszok, kik Manesben nem hisznek, átadatnak a sátánnak s a világ végeig kínoztatnak.” (Pallasz lexikon)

„A pénz és a sötétség áll szemben a magyar nemzettudattal. A szeretet nagyhatalom, nekünk a szeretet erejével kell legyőznünk a gonoszságot.” (Wittner Mária[4])

A pénz legyőzése ugye azt jelenti, hogy a mi zsebünkbe kerül.

A keresztény a másik emberben – az ellenségében is – Isten képmását kell, hogy lássa, nem a „sötét oldal erejé ”-t. Demokráciában egyébként is politikai ellenfelek vannak, nem ellenségek.

A fidesz-gnózis két elvi alapon nyugszik (és mindkettő tévedés). Hirdetője Pap Gábor.[5]

  • látensen antiszemita: a judeo-kereszténység ui. üldözte a manicheizmust, állítólag azért, mert Mani nem volt zsidó. Viszont a zsidóüldözéseket is a judeo-keresztények csinálták, szóval itt van ellentmondás. Na meg Mani is csak anyai ágon volt pártus[6] (avar, akik állítólag a magyaroknak is ősei), apai ágon ő is zsidó.
  • a honfoglaló magyarok egyistenhívők voltak, és ez az istenhit a manicheizmus, amelyet ők az egyetlen létező igaz kereszténységnek, ráadásul szeretetvallásnak hisznek.[7] Utóbb Róma kényszerítette őket a „szeretetvallás” feladására. (De hogy fér ez össze azzal, hogy István, az első király szent volt?)

A fidesz-gnózissal azonos kifejezések: keresztény gyűlölet, kollektív gyűlölet.

Viktor-menetelések

Más néven: békemenetek. Hasonlóak az 1945 után divatban volt „spontán” munkásfelvonulásokhoz és választási nagygyűlésekhez.

A mindenkori Viktor-menetelés világosan kizárólag a Viktor-kultuszra épült, azon belül a Viktor-védésre.

Soha nem leszünk gyarmat! Ország világnak üzenjük, hogy Orbán Viktor nincs egyedül.
– Bayer Zsolt

Hogy ki is akarná Magyarországot gyarmattá tenni, hogy miért is szükségeltetik egy regnáló kormány kormányfőjét folyton „megvédeni”, nota bene! „megmenteni”, amikor nincs is gyarmati felszabadító háború: racionális ésszel gondolkodva valóságos rejtély. Itt is ki kell lépni a józan ész kategóriájából, s akkor nyomban megtaláljuk a megoldást. A rejtély kulcsa: a manicheus gnózis: a „szenvedő istenember” beteges képzete.

Amikor az Európai Parlament 2017. május 17-i állásfoglalása alapján elindult a LIBE vizsgálata, a fidesz-sajtó Orbán Viktor keresztre feszítéséről írt. Ő a „szenvedő istenember”. Amikor pedig a békemenetek kihúnytak, Orbán elkezdte provokálni Brüsszelt, hogy újra keresztre feszítsék, hiszen nem lehet a hazai terepen szabadságharcra mozgósítani, ha Brüsszel nem támad. A Sargentini-jelentéssel támadt is, de a békemenetekből nem lett semmi. Úgy tűnik, nem lehet összeszedni százezer embert, pedig a választások és a közvéleménykutatások teljesen mást mondanak. Érthetetlen helyzet.

Jegyzetek

  1. Széles Gábor UFO-hívő is, szerinte a magyarok a Siriusról jöttek, és az ottmaradottak időnként idelátogatnak.
  2. Egy Turfánban talált pártus töredék Maniról mint „Apostolról” ekképpen ír: „Ekkor az Apostol felismerte hitetlen gondolatait, és csodálatos hatalmánál fogva megmutatta neki a Fényparadicsomot, az összes istenséget, istent és az élet halhatatlan levegőjét, a különféle kerteket és más csodálatos jelenségeket, melyek ott vannak.”
  3. Turan sah így szólt Manihoz: „Mindezek közül te vagy a legnagyobb és a legfényesebb, mert te valóban maga buddha vagy.”
  4. Leé Richárd: Az őszinteség a legfontosabb. magyarhirlap.hu (2017. jún. 20.)
  5. Pap Gábor: Mani püspök és hagyatéka a Manicheizmus, azaz az érdeknélküli szeretetvallás 1-2. embers-eg.webnode.hu (2014. jan. 15.)
  6. Más források szerint perzsa volt.
  7. A manicheizmus nem egyistenhit, és pláne nem szeretetvallás, ui. az ellenfeleit ellenségeknek tekinti, és gyűlöli őket.

Források

  • Gábor György: Orbán apokrif evangéliuma. magyarnarancs.hu (2007. jan. 11.) „A politika átcsúsztatása a vallási mezőbe nem pusztán a racionális belátást vagy a logika szabályaira építő érvelést helyezi zárójelbe, hanem döntő szerepet szán egy »ráción túli«, a hit feltétlen jellegére bazírozó, abszolutisztikus és kizárólag emocionális igényű attitűdnek.”
  • Jakab Attila: A téboly kezdete. www.galamus.hu (2014. ápr. 25.) Húsvét napján avatták fel a felcsúti Pancho Arénát.. „Az orbánizmus nem csupán politikai rendszer vagy hatalmi ideológia, hanem tulajdonképpen vallás… Isten helyét lassan-lassan átveszi Orbán Viktor.”
  • Pro Libertate: Eb ura fakó, Ugocsa non coronat. soshungaria.mozello.eu Katolikus NGO. 600 oldalas tanulmány arról, hogy Orbán rendszere nem politika, hanem egy eretnek vallási szekta.
  • A Pallas nagy lexikona: Manicheusok. www.mek.iif.hu