Fidesz-kampány 2026

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A fidesz a 2022-es háborús kampányát folytatja 2026-ra is
A fidesz programja még nem nyilvános. Most fordítják oroszból.

Ukrán zászló a Tisza március 15-i felvonulásán

Március 15-én a Tisza-felvonulás gyülekezőjén hatan ukrán zászlót bontottak ki, majd pár perc után elmenekültek. Hamis zászlós művelet volt, a fidesz állt mögöttük.[1]

Ukrán pénzszállító autók

Március 5-én lefoglaltak egy pénzszállító autót, ami egy osztrák bankból vitt pénzt, értéktárgyakat és aranyat egy ukrán bankba. A pénzszállítókat 30 órán át bilincsben tartották, tolmácsot, jogi és konzuli segítséget nem kaptak, nem beszélhettek senkivel (egymással sem), majd kitoloncolták őket az országból. A pénzt és a két pénzszállító autót lefoglalták azon a címen, hogy a Tiszának szánták a szállítmányt.[2] A pénzszállítókat állítólag tanúként hallgatták ki, zsákkal a fejükön szállították őket a határhoz, majd 3 évre kitiltották őket Magyarországról, mert biztonsági kockázatot jelentenek.[3] Magyarországon bilincsben tartják fogva a tanúkat?

Barátság kőolajvezeték

Január közepén leállt a Barátság Kőolajvezetéken az olajszállítás, mert az oroszok lebombáztak egy szivattyúállomást Ukrajna területén.[4] Ezt egy hónappal később jelentették be, a Medián kutatás közreadásának napján. A kormány elrendelte, hogy katonaság védje meg a vezetéket.[5] Logikus: akkor kell védeni, amikor épp nem folyik rajta olaj.

Megjegyzés: A katonaság fegyveres utcára vezénylése nyilvánvalóan kampánycélokat szolgál.

Szijjártó követelni kezdte a vezeték javítását, és azt, hogy az EU ellenőrizze a vezeték állapotát, mert Szijjártó szerint azt már helyreállították, csak azért nem indítják újra, hogy beleavatkozzanak a magyar választásokba.[6] Addig a magyar kormány nem szállít dízelt Ukrajnának, amíg meg nem indul a vezeték működése.[7]

Közben kiderült, hogy a Horvátország felől jövő vezeték kapacitása mégiscsak elég az ország ellátására, ráadásul a horvátok kevesebb tranzitdíjat kérnek, mint az ukránok.[8]

A Tisza állítólagos adóemelési terve

A kormánypárti újságok azt állították, hogy a Tisza adóemelésre készül. Még weblapot csináltak a 600 oldalas titkos tervről, és óriásplakátokon hirdették. Mesterséges intelligenciával előállított videóval olyat adtak Magyar Péter szájába, amit soha nem mondott: csökkentené és megadóztatná a nyugdíjakat, valamit megszüntetné a 13. havi nyugdíjat. A Tisza Párt valójában jelentősen javítani akar a nyugdíjasok helyzetén. A videót Orbán Balázs kampányfőnök Facebook-oldaláról kezdték terjeszteni.[9]

A Tisza beperelte az újságokat, és a bíróság 2026. márciusban jogerősen helyreigazításra kötelezte az Indexet, a Ripostot és a Magyar Nemzetet. Ennek ellenére az újságok azt állítják, hogy ők nyerték meg a sajtópert.[10]

Bár a Fidesz a 2014-es választás óta mindig valamilyen hazugsággal kampányolt – átműtik az óvodásokat, megerőszakolják a nőket a migránsok, háborúba viszik a gyerekeinket –, de eddig nem hamisította meg az ellenfelei programját. Most viszont ez lett a legfőbb stratégiája.[11]

A Tisza adónövelési programja tipikus szalmabáb-érvelés: tulajdonítok valakinek valamilyen véleményt, majd elkezdek kampányolni ellene.

Kampány 2024–25-ben

Magyar katonákat Orbán vitt háborúba az amerikaiak oldalán.[12]

A fidesz a régi eszközeit használja a kampányban: ígéretek, az ellenfél lejáratása, osztogatás. Mivel a költségvetés szorult helyzetben van, az ígéretek többnyire a választás utánra vonatkoznak, sőt, sokszor az osztogatás is. A független sajtóban a fidesz ígéretei maguk után vonzzák a Tisza ígéreteinek az ismertetését is.

A kampány vezetője a korábbi Gyürk András helyett Orbán Balázs lett, de a jelek szerint a miniszterelnök kézi vezérléssel irányítja (ezt is). Ő viszont egyre több ki nem kényszerített hibát követ el. Orbán visszatérése a belpolitikába alig hozott a fidesznek, és a Zsolti bácsi ügy ezt is csökkentette.

2025. március 15-én jelentette be Orbán a tavaszi nagytakarítást. Ebből csak az állampolgársági törvény lett, aminek alapján fel lehet függeszteni a magyar állampolgárságot.[13]

A választás általában a gazdasági helyzeten dől el, ezért már 2024-ben meghirdette a kormány, hogy a 2025-ös év a repülőrajt éve lesz. Ehhez képest az első 3 negyedévben összesen 0,2%-kal nőtt a gazdaság.[14]

Orbán meghirdette, hogy szakpolitikákban kell győzelmet aratni. A covid járványkezeléssel próbálkoztak először, ami nálunk a világon a harmadik legtöbb halálos áldozattal járt lakosságarányosan. A fidesz-propagandának már a hihetőség sem fontos, amikor hazudik. De akkor kinek szól?

Megjegyzés: A BTK 350. § e) bekezdése szerint a választók megtévesztése bűncselekmény, és 3 évig tartó szabadságvesztéssel sújtható.

Lázár János országjárásra indult, hogy nyilvános vitákat folytasson az emberekkel, de az emberek egyre többször visszaszólnak, egyre nyilvánvalóbb az elégedetlenség. Ráadásul azzal, hogy Lázár az országjárással felhívja a figyelmet magára, még több figyelmet kapnak a MÁV kudarcai, aminek ő a felelős minisztere. A Lázárinfókon viszont bárki részt vehet, ellentétben a fidesz összes többi rendezvényével.

Megjegyzés: Ha a fidesz csak a saját híveihez szól, azzal nem tud híveket szerezni, és a jelenlegi szavazóbázisa nem elég a választás megnyerésére.
A fidesz azonnal nekimegy a Tiszához csatlakozóknak, mindegy, ki az

A fidesz nem tud már ismert embereket toborozni, mert ők nem váltanak jegyet a Titanic másodosztályára, inkább a mentőcsónakba. Ismeretlenek jönnek. Ezért (is) kellett a Harcosok Klubját megalakítani,[15] miközben a fidesz évek óta a békéről papol. Aztán megalakították a Digitális Polgári Köröket, hogy a Facebookon vegyék fel a harcot. Ezeknek már nemcsak fideszes tagjai voltak.

Az oroszutálatot a fidesz átalakította ukránutálatra, a Tisza Pártot megpróbálja összemosni az ukrán titkosszolgálattal. Az ukrán EU-csatlakozás ellen is kampányt kezdett a fidesz, de ez az emberek mindennapjait nem érinti, ezért közönyösek iránta. Az ukránellenes kampánnyal viszont felmérték a választókerületi elnökök mozgósítási képességét, és sokukat le is cserélték.

Finkelstein halála óta a fidesz ugyanazokat a módszereket alkalmazza más szereplőkre.

A fidesz a kegyelmezési botrány óta nem képes a közvéleményt tematizálni, vagyis elterelni a figyelmet arról, hogy az állam (egészségügy, oktatás, MÁV) nem működik, ellenben a korrupció soha nem látott méreteket öltött, és 2024 végén újabb botrány robbant ki, amiért nem lehet sem Ukrajnát, sem Magyar Pétert, sem Brüsszelt hibáztatni. És a kegyelmezési botrány után újra az derült ki, hogy Orbán fontos dolgokról nem tudott, vagy úgy tesz, mintha.

A KSH szegénységgel kapcsolatos adathamisítási botránya jóval kisebb port vert fel a közvéleményben, de a szakpolitika újabb kudarcát mutatja.

A 2025-ös évértékelőjében Orbán hadat üzent a Pride-nak, és korlátozta a gyülekezési jogot, ami ellen Hadházy Ákos tüntetéssorozatot kezdett. Ráadásul a Pride-ot megtartották a főváros szervezésében, és soha nem látott embertömeg vett rajta részt. EP-képviselők is jöttek külföldről.

2025. március 15-i ünnepi beszédében Orbán poloskáknak nevezte a vele egyet nem értőket. De szép ünnep! Lázár János pedig öngólt lőve kullancsoknak hívta a gazdagságukkal dicsekvőket (akiknek a legnagyobb része újgazdag NER-oligarcha).

Megjegyzés: Úgy tűnik, a fidesz a gyűlöletbeszéd erősítésével akarja visszavenni az elvesztett tematizálást.

A Mészáros Lőrinc birtokán található zebrákról már Magyar Péter beszélt.

2025. április közepén úgy tűnik, az állatok fogják uralni a közbeszédet a kampányban.

2025 tavaszán a fidesz 1 MFt körüli összeget ajánlott a Momentumnak, ha elindul a választáson, és azt, hogy segítenek a választókerületekben az aláírásgyűjtésben.[16]

Mandátumok 2025. jún.
Tisza 117
fidesz 70
DK 6
Mi Hazánk 5

2025. júniusban úgy tűnik, a fidesz rángatja a kormányt. Az ársapkák mégsem szűnnek meg három hónap után, Orbán bejelenti a húsvéti nagytakarítást, aztán különösebb eredmény nélkül azt mondják, ennek vége van, majd előkerül az átláthatóságinak nevezett törvény, amit aztán váratlanul levesznek a napirendről.

Felmerült, hogy Orbán helyett más, esetleg Lázár János legyen a miniszterelnök-jelölt.

Egy hatalomgyárban nem lehet csak úgy cserélgetni a vezért. Legfeljebb maszkot lehet cserélni, de akkor mindenki érteni fogja, hogy ez most egy újabb maszk, és Orbán maradt a vezér.
– Tóka Gábor
A Fidesz szavazótábora számára Orbán Viktor jelenti a vonzerőt. Nem biztos, hogy Lázár annyira népszerű, vagy hogy nagy dobást jelentene a nem elkötelezett szavazók számára.
– Tóka Gábor

A fidesz olyan hatalmi gépezet, amit közvetlenül az Orbán Viktorhoz vezető szálak mozgatnak és tartanak egyben. Ő osztja ki a feladatokat, ő garantálja azt is, hogy ezért mindenki megkapja az ellenértéket. Ha Orbánt ebből a szerepköréből kiveszik, káosz alakul ki a pártban.

2025. júniusig a kormányközeli közvélemény-kutatók egyetlen mérést publikáltak, azt is márciusban, és akkor szerintük még a fidesz vezetett a Tisza előtt. A voks2025-tel akarják meggyőzni a választókat, hogy ők vezetnek.

Jegyzetek

  1. Német Szilvi: A Digitális Demokráciafejlesztési Ügynökség három munkatársa koordinálta az ukrán zászló kiterítését. 444.hu (2026. márc. 17.)
  2. Urfi Péter: Az ukrán bank visszaköveteli a magyar hatóságok által lefoglalt eurót és aranyat. 444.hu (2026. márc. 8.)
  3. Bódog Bálint: Fordított símaszkban vitte el a TEK az ukrán pénzszállítókat, pedig az ügyvédjük szerint semmi szokatlant nem csináltak. 444.hu (2026. márc. 8.)
  4. Czinkóczi Sándor: Orosz drón találta el a Barátság kőolajvezeték egyik létesítményét Lvivben. 444.hu (2026. jan. 27.) A magyar kormány az ukránokat okolja a leállásért.
  5. Tóth-Szenesi Attila: A kirendelt katonák képe is a Fidesz nyers propagandacéljait szolgálja. 444.hu (2026. feb. 26.)
  6. Németh András: Ne etessük a turult – ez történne, ha Ukrajna valóban el akarná lehetetleníteni Magyarország olajellátását. hvg.hu (2026. feb. 26.)
  7. Székely Sarolta: Szijjártó Péter: Leállítottuk a dízelüzemanyag szállítását Ukrajnába. 444.hu (2026. feb. 18.)
  8. Fődi Kitti: Janaf: Magyarország és Szlovákia ellátásbiztonsága nincs veszélyben. 444.hu (2026. feb. 27.)
  9. Patakfalvi Dóra: Magyar Péter feljelenti Orbán Balázst a mesterséges intelligenciával készített álvideója miatt. telex.hu (2025. okt. 29.)
  10. Serdült Viktória: A bíróság szerint az Index újságírója úgy írt cikket a Tisza állítólagos adóterveiről, hogy el sem olvasta a teljes dokumentumot. hvg.hu (2026. márc. 5.)
  11. Nyomtass te is! 2025. dec. 3.
  12. Dróntámadás érte az amerikai bázist Erbílben, ahol magyar katonák is szolgálnak. hvg.hu (2026. márc. 2.)
  13. Windisch Judit: Nem halad Orbán tavaszi nagytakarítása. 444.hu (2025. nov. 1.)
  14. Kovács Gábor: Itt a friss GDP-növekedési adat: még mindig távol vagyunk a repülőrajttól. hvg.hu (2025. okt. 30.)
  15. 📝 Kéri László: Változik a közhangulat. Egyre többen számolnak a rendszer végével. De mi lesz utána? Riporter: Szénási Sándor YouTube (2025. máj. 31.) (videó)
  16. Mizsur András – Cseke Balázs: Bizonyítékot még nem mutattak, de egyre több minden derül ki a Momentum fideszes megkörnyékezéséről. telex.hu (2025. júl. 19.)

Forrás