„-olaktám” változatai közötti eltérés

Innen: kémia
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
12. sor: 12. sor:
 
{{clear}}
 
{{clear}}
   
Korábban a laktámokat a gyűrű atomszáma szerint, görög betűkkel jelölték (α = 3, β = 4, stb.), de ezek a nevek – bár ma is széles körben használatosak – már az 1969-es IUPAC-jelentésben sem voltak benne. További részletekért lásd az {{enlink|Lactam|angol Wikipédia}} szócikkét.
+
Korábban a laktámokat a gyűrű atomszáma szerint, görög betűkkel jelölték (α = 3, β = 4, stb.), de ezek a nevek – bár ma is széles körben használatosak – már az 1969-es IUPAC-jelentésben sem voltak benne. A fenti butano-4-laktám neve pl. γ-butirolaktám volt. További részletekért lásd az {{enlink|Lactam|angol Wikipédia}} szócikkét.
   
 
== Több gyűrűs laktámok ==
 
== Több gyűrűs laktámok ==

A lap 2020. június 16., 22:37-kori változata

Laktámcsoport
Butano-4-laktám

A laktámok gyűrűs savamidok. Nevüket a laktonok (gyűrűs észterek) mintájára képezzük az -olaktám utótaggal. (A laktámok neve képezhető heterociklusos vegyületként is.) Az utótagot a -sav utótag helyére tesszük a névben. A helyszámot az -o és laktám közé tesszük.

Egygyűrűs laktámok

Az egygyűrűs laktámok nyílt láncú vegyületből képeznek gyűrűt azáltal, hogy a lánc elejét és valamelyik atomját összekapcsolják a laktámcsoporttal. A gyűrű 1-es szénatomja a heterociklusok számozásának megfelelően a laktámcsoport nitrogénatomja lesz, a helyszám pedig azt mondja meg, hogy az aminocsoport az eredeti sav melyik szénatomhoz kapcsolódik.

Butánsav

Pl. a butánsavból képzett laktám neve butano-4-laktám, mert az aminocsoport a butánsav 4-es szénatomjával alkotja a gyűrűt.

Korábban a laktámokat a gyűrű atomszáma szerint, görög betűkkel jelölték (α = 3, β = 4, stb.), de ezek a nevek – bár ma is széles körben használatosak – már az 1969-es IUPAC-jelentésben sem voltak benne. A fenti butano-4-laktám neve pl. γ-butirolaktám volt. További részletekért lásd az angol Wikipédia szócikkét.

Több gyűrűs laktámok

Gyűrű(rendszer)ben a laktámcsoport két gyűrűatomhoz kapcsolódik. Ilyenkor mindkét atom helyszámát meg kell adni, az első a karbonilcsoporté (═O), a második az aminocsoporté (─NH─).

Forrás

  • Nyitrai József – Nagy József: Útmutató a szerves vegyületek IUPAC nevezéktanához. Budapest: Magyar Kémikusok Egyesülete (1998) R-5.7.5.3., 129. o. Az IUPAC Szerves Kémiai Nómenklatúrabizottságának 1993-as ajánlása alapján.