„Csoportfunkciós név” változatai közötti eltérés

Innen: kémia
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
18. sor: 18. sor:
 
|}
 
|}
   
A '''csoportfunkciós nómenklatúra''' a vegyület egyik [[jellemző csoport]]ját utótag helyett '''funkciós csoportnév'''ként nevezi meg. A funkciós csoportnév különbözik az utótagtól (így lehet megkülönböztetni), és kötőjellel kapcsolódik a molekula többi részéhez.
+
A '''csoportfunkciós nómenklatúra''' a vegyület egyik [[jellemző csoport]]ját utótag helyett '''funkciós csoportnév'''ként nevezi meg. A funkciós csoportnév különbözik az utótagtól (lásd a jobb oldali táblázatot; így lehet megkülönböztetni a kettőt), és kötőjellel kapcsolódik a molekula többi részéhez.
   
 
== Forrás ==
 
== Forrás ==

A lap 2020. április 9., 10:57-kori változata

Funkciós csoportnevek
Csoport Funkciós csoportnév
─C≡N
─NC
-cianid
-izocianid
─CO─ -keton
─OH -alkohol
─O─OH -hidroperoxid
─O─
═O
-éter
-oxid
═S
═SO
═SO2
-szulfid
-szulfoxid
-szulfon
─F
─Cl
─Br
─I
-fluorid
-klorid
-bromid
-jodid

A csoportfunkciós nómenklatúra a vegyület egyik jellemző csoportját utótag helyett funkciós csoportnévként nevezi meg. A funkciós csoportnév különbözik az utótagtól (lásd a jobb oldali táblázatot; így lehet megkülönböztetni a kettőt), és kötőjellel kapcsolódik a molekula többi részéhez.

Forrás

  • A magyar kémiai elnevezés és helyesírás szabályai. Szerkesztette: Erdey-Grúz Tibor és Fodorné Csányi Piroska Budapest: Akadémiai Kiadó (1972) 1. kötet, C-0.2., 210–211. oldal. o.